Můj dotaz se týká domácích mazlíčků. Abych byl konkrétní, s bývalou přítelkyní jsme si pořídili psa, kdy jsme detaily výběru a koupě řešili na dálku, jelikož jsem byl několik měsíců mimo ČR. Podařilo se mi obstarat kontakt a dojednat další postup s majitelkou chovné stanice pomocí emailové komunikace. Následně přítelkyně vše dořešila, včetně podpisu rezervační a následně kupní smlouvy. Po nějaké době jsme se rozešli a jelikož právě ona má k dispozici dům mimo město a já se stěhoval na byt, tak pes zůstal s ní. K fence máme oba velmi blízký vztah a bohužel došlo k tomu, že se stala předmětem až vydírání, kdy jakékoli nepřistoupení na dobu, místo nebo nesdělení v očekávaném předstihu, kdy přesně mohu psa vyzvednout a vrátit, končí vyhrožováním, že mi už nebude "půjčena". Dostávám se tak do situace, kdy musím celý svůj program přizpůsobit a "podlejzat", abych vůbec mohl vidět svého psa, což za prvé svazuje ruce a zadruhé je až nedůstojné. Je mi jasné, že největší páka je podpis na smlouvě, nejsem si však jist jak by se postupovalo při soudním řízení? Smlouvu podepsala přítelkyně, která momentálně hradí veškeré náklady a stará se o výcvik. V mých rukou je emailová korespondence do doby než jsem předal řešení na bývalou přítelkyni. Bohužel platba proběhla hotově a mám tedy pouze záznam o výběru z bankomatu. Následně mám už jen komunikaci z chatu, kdy jsme spolu řešili detaily pořízení psa. Několikrát mi nabízela finanční vyrovnání nákladu při koupi výměnou za to, že se vzdám možnosti ji vídat, na což jsem samozřejmě nepřistoupil. Je možné v této situaci něco řešit resp. něčeho docílit? Mockrát děkuji.
Střídavá péče, adopce, osvojení, pěstounství
Střídavá péče o psa soudně, soudní cestou - jak podat návrh, žalobu?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Eva Gregorová (exekuce, správní pr.)
- Kategorie: Střídavá péče, svěření do péče, adopce (osvojení), pěstounství
- Zobrazení: 75
Pejsek sice není věc, přesto se na něj použijí ustanovení občanského zákoníku týkající se věcí, a to do té míry, do jaké to dovoluje jeho povaha. Proto i pejska můžete mít ve spoluvlastnictví, pokud jste si jej pořídili společně. A není ani vyloučeno, abyste měli pejska ve "střídavé péči". Obecně platí, že nemohou-li se spoluvlastníci na správě společně věci (pejska) dohodnout, mohou se obrátit na soud. Ale obávám se, že takový postup by byl ve Vaší situaci obtížný. Je otázkou, zda budete mít dostatek důkazů k tomu, abyste v případném soudním sporu své spoluvlastnictví k pejskovi prokázal, event. prokázal, že jste se s Vaší bývalou partnerkou domluvili na určité formě střídavé péče o psa i po rozchodu. Pokud je to možné, doporučila Vám spíše se pokusit uzavřít s bývalou partnerkou písemnou dohodu. Pro tyto účely můžete zkusit zvážit i služby právníka, který by Vám mohl pomoci dohodu sjednat.
Ještě podotýkám, že pokud by Vaše bývalá partnerka spoluvlastnictví nerozporovala, ale navrhla jeho zrušení a vypořádání, mohl by soud přiřknout pejska jednomu z Vás a druhému přikázat vyrovnání. Přitom by pravděpodobně zohlednil fakt, že u Vaší bývalé partnerky pejsek tráví více času, navíc výběh na zahrádce u domu by mohl také hovořit spíše v její prospěch. Proto bych tedy volila (raději než soudní spor) cestu dohody.