Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Vyrovnání SJM - vliv kdo splácí nemovitost pokud nežijí manželé spolu
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Píši ohledně rozvodu mého bratra. Už má první dvě etapy soudem vyřešené (děti, samotný rozvod). Nyní se řeší poslední část - majetkové vyrovnání. Jelikož vždy hypotéku a vše okolo platil on, bývalá manželka dělala dluhy/exekuce, které musel platit také on, má i tak bohužel ze zákona právo na půl hodnoty nemovitosti, do které nepřinesla žádné peníze (většinu času byla i na mateřské). Nyní je již rok vdaná za nového muže. Fixace společné hypotéky končí teď v červnu a nadále ji platí pouze bratr. Rád bych se touto cestou informoval, zda toto období, kdy je nově provdaná při majetkovém vyrovnání bude započítáváno pouze bratrovi (ne do SMJ), nebo zda to nehraje roli a nemá tak cenu mu pomáhat se splácením po navýšení splátek, popřípadě uhrazení části hypotečního dluhu (doplácel bych případný rozdíl já) u nové fixace, protože to nebude nijak zohledněno při vypořádání? A spíše tak ulehčíme bývalé manželce, které je úplně jedno, že je vázaná také v hypotéce a přesto nemá zájem cokoliv splácet a vyhýbá se domluvě o majetku. Dále bych se rád zeptal na financování nemovitosti. Na pozemek a tepelné čerpadlo bratr dostal darem od našich rodičů 400.000 Kč v době manželství. Budou se tyto peníze připisovat při vyrovnání do spoluvlastnictví, nebo pouze bratrovi? Děkuji moc.


    ---------------------------------
    Doplňující dotaz:
    Děkuji za odpověď. Rád bych se ještě informoval na to, jakou má mít formální stránku při dokazovaní u soudu dar od rodičů. Rodiče jsou zvyklí disponovat většinově hotovostí, tudíž předávali peníze vícekrát hotově, a to 150 000 Kč na čerpadlo a 70 000 Kč na fasádu + 250 000 Kč na pozemek – ty byly vzaty ze spoření na bratrovo jméno. Postačí čestné prohlášení bratra, že peníze dostal v hotovosti (smlouvu s rodiči nemá)? Nebo je nutné dohledávat výpisy výběrů u bank rodičů a spárovat s fakturami, popřípadě dohledat faktury jednotlivých věcí a zajít za zhotoviteli a požádat je o svědectví, popřípadě svědectví mých rodičů?

    Dále bych se chtěl zeptat, jestli se nějak bere v potaz při vypořádání nominální hodnota darů obdržených na zmíněné věci v době začátku manželství, když teď díky inflaci apod má dům/pozemek vyšší hodnotu než na začátku stavby?
    Při splácení je anuita rozdělena na splátku samotné jistiny a úroků. Při případném vypořádání se bude odečítat celá anuita, kterou bratr zaplatil po rozvodu, nebo jen splacená jistina? Děkuji.

    Odpověď:

    Důležité je pouze to, jaká byla situace do rozvodu. Tj. splátky hypotéky do rozvodu se mají za to, že hradili oba manželé,  tedy dluh ke dni rozvodu se dělí na půl. To, co bratr uhradil po rozvodu, jde již jen z jeho peněz a bude se započítávat pouze ve prospěch bratra. Tj. bude zohledněno, že aktuálně po rozvodu dluh hradí už pouze jen bratr ze svých prostředků. Pokud dostal bratr peníze od rodičů v průběhu manželství, je to jeho vnos do SJM a bude se vypořádávat tak, že tento vnos musí dostat zpět celý, tedy tyto peníze budou jen v jeho prospěch a manželka na ně nemá nárok. Tj. pokud by se vypořádával dům, vezme se jeho hodnota, od ní se odečte bratrův vnos a zbytek hodnoty se dělí na půl. 

    ________

    ODPOVĚĎ NA DOPLŇUJÍCÍ DOTAZ: 

    Prokázat existenci vnosu lze listinami, výpověďmi svědků. Důkazy si hodnotí soud sám, takže záleží na něm, zda bude mít v kontextu celé situace za prokázané, že peníze od rodičů byly skutečně poskytnuty. Důkazy by měly být soudu doloženy tak, aby vznikla co nejmenší pochybnost o tom, jak situace skutečně byla, takže výpisy z účtů jsou určitě dostatečným důkazem, který by měl být podpořen výpovědí svědků i smlouvami. Ale soud samozřejmě může vzít  úvahu, že se jedná o situaci, kdy si rodina může cokoliv odsvědčit, proto je dobré mít jako důkaz výpisy z účtů

    Pokud jde o valorizaci vnosů, tak v posledních měsících zde byl poměrně turbulentní přístup soudů, neboť Nejvyšší soud uzavřel, že se vnosy nevalorizují, pokud se manželé nedohodli předem na valorizaci, ale následně Ústavní soud toto rozhodnutí sepsul a uzavřel, že se vnosy valorizují, přičemž kouzelně doporučil, že si soudy mají valorizaci umět spočítat samy, takže bohužel k bližšímu mechanismu se Vám nemám jak vyjádřit a musíme vyčkat na praxi soudů. 

    Pokud jde o splácení, bude se brát v úvahu celá částka, kterou bratr splatil, a není rozhodné, zda byla připsána na jistinu nebo na úroky. 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování