Počet stránek ve webu: 47567

Hledání článků dle emailu tazatele


    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    dotaz.
    Situace: Zahraniční subjekt (švýcarská společnost, právní forma AG) kupuje obchodní podíly v tuzemské firmě (česká společnost, právní forma s. r. o.).
    Otázka1: Jaké jsou legislativní podmínky? Co musí splnit z právního obchodního hlediska švýcarská společnost a na druhé straně česká společnost? Co vše je třeba doložit a zajistit?
    Otázka2: Za jakých podmínek může vykonávat funkci jednatele zahraniční osoba - cizinec? Co vše musí splnit a doložit zahraniční osoba - cizinec, aby se mohla stát jednatelem? Děkuji za odpověď. Hana
    Odpověď:
    Dobrý den,

    nejprve si musíte zjistit zda česká společnost, která bude převádět obchodní podíl se plně podřídila úpravě nového zákona o obchodních korporacích (ZOK) nebo zda se na ni uplatní část ustanovení „zrušeného“ obchodního zákoníku, neboť obsahem její společenské smlouvy, která vznikla před účinností ZOK, jsou i dosavadní ustanovení obchodního zákoníku, která upravovala práva a povinnosti společníků, pokud nejsou v rozporu s donucujícími ustanoveními zákona o obchodních korporací nebo se od nich společníci ve společenské smlouvě neodchýlili. Kdyby tomu tak bylo, měla společnost povinnost svou společenskou smlouvu přizpůsobit do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti ZOK nové úpravě a doručit ji do sbírky listin.
    Tedy jednoduše řečeno pokud společenská smlouva upravuje převod obchodního podílu odchylně od ZOK nemělo by to nikdy v rozporu s jeho kogentními ustanoveními, od kterých se nelze odchýlit. Není-li úprava převodu obchodního podílu ve společenské smlouvě zakotvena, postupuje se dle ZOK.

    Dle ust. § 208 ZOK může společník převést podíl na osobu, která není společníkem, jen se souhlasem valné hromady. Smlouva o převodu podílu nenabude účinnosti dříve, než bude souhlas udělen.

    Co se týče zahraniční společnosti, tak její právní osobnost a její způsobilost (mít práva a povinnosti a k právním jednáním) se řídí právním řádem státu, podle něhož vznikla. Stejně tak jako je tomu u samotné činnosti, která vykazuje znaky podnikání zahraniční osoby v České republice a platí při zakládání a majetkové účasti zahraničních osob v české právnické osobě zásada, že zahraniční osoby mají v těchto případech stejná práva a povinnosti jako české osoby.

    Majetková účast zahraničních osob v české právnické osobě není právním řádem České republiky omezena, zahraniční osoby v ní tedy mohou nabývat i 100 %. Pokud tedy zahraniční osoba poskytne vklad do společnosti se sídlem v České republice a bude mít při tom stoprocentní (převážnou) účast v této společnosti, může pomocí své „investice“ plně ovládnou chování české právnické osoby.

    Je-li ve Vašem případě převod obchodního podílu podmíněn souhlasem valné hromady, je dobré z důvodu opatrnosti, neboť právní názory se v tomto případě různí, zajistit souhlas alespoň dvoutřetinové většiny hlasů všech společníků. Stejně tak z důvodu opatrnosti, kdy většinový právní výklad říká, že v důsledku udělení souhlasu valné hromady s převodem podílu se mění společenská smlouva (ohledně jejího subjektu), bude nutné k takovému rozhodnutí vyhotovit notářský zápis.

    Samotný obsah smlouvy o převodu podílu již ZOK neupravuje. Dle ustanovení § 209 odst. 2 ZOK je převod podílu vůči společnosti účinný až doručením účinné smlouvy o převodu podílu s úředně ověřenými podpisy.

    Dále je nutné podat návrh na zápis změn ve společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku.

    Jednatel je statutární orgán s. r. o. , jež společnost zastupuje a jedná vůči třetím osobám. Jednatelem společnosti může být osoba starší 18-ti let, která je:
    • svéprávná a bezúhonná (§ 46 ZOK)
    • splňuje podmínky k provozování živnosti (§6 zákona č. 455/1991 Sb. , živnostenský zákon)
    • nenastala u ní žádná ze skutečností (konkurs, insolvenční řízení….), která je dle ustanovení § 8 Živnostenského zákona překážkou provozování živnosti a nebylo vedeno řízení o vyloučení člena statutárního orgánu obchodní korporace z výkonu funkce ve smyslu ustanovení § 63 až 65 zákona o obchodních korporacích, a že souhlasí se zápisem své osoby do OR
    Bezúhonnost se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů. U občana ČR si soud vytáhne výpis z RT sám (má-li informaci o místu narození), není povinnost přikládat jej k Návrhu na zápis do OR. V případě jednatele - zahraniční osoby, je potřeba jeho výpis z RT ze země, jíž je občanem, úředně přeloženým do českého jazyka. Je-li cizinec občanem státu mimo EU, potřebuje k tomu ještě výpis z RT z České republiky.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování