Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    je možné společný majetek rodičů (společné jmění manželů SJM) nechat napsat jen na jednoho z nich? Jedná se o to, že jsem koupila městský byt rodičů, ale je pořád na jejich jméno, protože to mělo město v podmínce, že si ho může koupit jen nájemce. Teď by mi ho chtěli darovat, ale tatínek má z prvního manželství jedno dítě, se kterým se nikdy nestýkal a tudíž nechce, aby dědilo. Vydědění není asi jednoduché. Rodiče vlastní ještě chalupu a dozvěděla jsem se pokud zůstane do smrti jednoho z nich jejich, půjde i byt, který jsem zaplatila do dědictví.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    pokud Vám chtějí darovat byt za života obou z nich, na ostatní potomky se nehledí. Tedy mohou tak učinit prostřednictvím darovací smlouvy, na základě které dojde ke změně vlastnického práva v katastru nemovitostí.
    Chtějí-li Vám nemovitost odkázat prostřednictvím závěti po jejich smrti, nesmí omezit nepominutelné dědice (jiné děti), kdy musí dostat alespoň tolik, kolik činí ¾ jeho zákonného dědického podílů (nezletilý dědic) a zletilý dědic musí dostat alespoň tolik, kolik činí ¼ jeho zákonného dědického podílu (ust. § 1643 NOZ).
    Dále nový občanský zákoník umožňuje uzavřít tzv. dědickou smlouvu, kterou povolá zůstavitel druhou smluvní stranu nebo třetí osobu za dědice nebo odkazovníka a druhá strana to přijímá. Dědickou smlouvu nelze pořídit o celé pozůstalosti. Čtvrtina pozůstalosti musí zůstat volná, aby o ní zůstavitel mohl pořídit podle své zvlášť projevené vůle. Tedy vlastní-li rodiče ještě chalupu, jejíž hodnota dosahuje alespoň ¼ hodnoty bytu, připadá v úvahu i tato varianta. Dědická smlouva vyžaduje formu veřejné listiny. Z toho důvodu Vám doporučuji, rozhodnete-li se pro tuto variantu, se obrátit na notáře.

    Shrneme-li všechny možnosti, tak bych Vám doporučila s ohledem na skutečnost, že jste koupi bytu financovala, aby Vám rodiče byt darovali již za života. Tato varianta vychází nejlépe i vzhledem k tomu, že jako osoba v přímé linii budete osvobozena od daně z příjmu (dříve daně darovací). Dále doporučuji, aby skutečnost, že jste koupi bytu financovala nebo na ni přispěla, byla nad rámec uvedena v darovací smlouvě, neboť v opačném případě by takové darování mohlo být uplatněno v dědickém řízení jako zápočet, což by Vás mohlo znevýhodnit při dědění po rodičích.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování