Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak mám dál postupovat v této věci: od roku 2013 žiji v zahraničí a měl jsem dluh u banky která toto předala vymáhací společnosti. Do června roku 2015 jsem splácel pak ale vzhledem k úrazu v zaměstnání jsem skončil na nemocenské a nebylo možno splácet. Toto jsem i volal dané firmě. 03/2016 jsem volal že bych doplatil alespoň tu část, kterou jsem jim nesplácel, resp. že bych doplatil téměř všechno.
Odpověď jsem dostal že oni to předali jiné firmě a neví komu. Někdy v červnu 2016 mi volala mamka, že převzala dopis a v tom bylo rozhodnutí o soudu nařízení exekuce na 3násobnou částku než byla dlužná, soud měl proběhnout někdy v dubnu 2016. V prohlášení je napsáno že jsem neměl ani nárok na odvolání. V Čechách prokazatelně již 3 roky nežiji. Z dlužné částky cca 98. 000Kč mám k dnešnímu dni zaplatit cca 260.000 Kč!
Jak postupovat? Toto opravdu není normální takové částky.
Děkuji, Jan
Odpověď:
Zdravím Vás, pokud se jedná o dluhy ve stadiu exekučního vymáhání, tak se dlužná částka standardně vysoce, a to velice výrazně navýší. Jelikož jste se však dlouhodobě zdržoval v zahraničí, je nutné tuto skutečnost rovněž prokázat i soudnímu exekutorovi, a to tak, že v souladu s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) podáte návrh na zastavení exekuce, ve kterém uvedete, že Vám exekuční příkaz nebyl řádně doručen, neboť se dlouhodobě, a to již po dobu 3 let zdržujete v zahraničí, což je nutné exekutorovi i doložit, a to úředně ověřenou kopií Vašeho cestovního pasu, víza, či pracovní smlouvy se zahraničním zaměstnavatelem. S ohledem na tyto skutečnosti, jste se tedy ani o zahájení řízení nedozvěděl a proti exekučnímu titulu jste se tedy nemohl řádně bránit, a proto tedy exekuční titul nemohl nabýt právní moci ani vykonatelnosti a jedná se tedy z tohoto důvodu o nezpůsobilý exekuční titul, který nemůže přivodit zahájení exekuce a je zde z výše uvedených důvodů dán zákonný důvod pro zastavení exekuce. Dále již bude nutné čekat jak bude o tomto návrhu na zastavení exekuce rozhodnuto. Kdyby to případně nevyšlo, bylo by nutné se s exekutorem dohodnout na splátkovém kalendáři, a zkusit požádat věřitele o prominutí příslušenství, ale až po úhradě jistiny. Nejdříve bych však podala návrh na zastavení exekuce dle výše uvedených ustanovení.
-----
Děkuji za odpověď,
takže toto mám podat soudnímu exekutorovi nikoliv exekutorovi který mi zaslal již tuto zprávu s vyčíslením?
A co se týče prominutí příslušenství to nevím koho, neboť první společnost (která odkoupila pohledávku od banky) tuto následně přeprodala vymáhací společnosti nynější.
A na podání návrhu exekuce je nějaký formulář který pošlu soudci nebo nynějšímu exekutorovi?
Mockrát vám děkuji za odpovědi Jan
-----
Bude bráno i v můj prospěch pokud uvedu že první vymahatelská společnost na mě měla přímý kontakt? (email, zahraniční telefon) nebo toto je netřeba uvést v návrhu?
Dále v mém případě se bude asi jednat o částečné zastavení exekuce neboť jsem neuhradil minulé firmě plnou dlužnou částku ale jen její část. Dále jsem se dočetl že je několikadenní lhůta k podání takové žádosti. Jak jsem uvedl tak soud už proběhl někdy v březnu/dubnu 2016 mám tedy stále šanci že exekutor veme vpotaz moji žádost?
Děkuji, Jan
-----
Děkuji, Jak právě procházím jen narychlo ofocený dokument tak to vypadá, že první společnost si částku navýšila skoro o polovinu na cca 190.000kč a před r 2016 ji přeprodala druhé společnosti a ta po mě teď žádá cca 235700kč. částka u které jsem se zastavil s placením je 78900kč.
Je možné vám někde zaslat ofocené tyto dokumenty? neboť nějak se vnich ztrácím : (. Dále můj email první společnosti byl na konci 7/2015 obsahující informace že nejsem schopen dočasně splácet.
Děkuji Jan