Počet stránek ve webu: 47750

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    12/2015 se mi stal pracovní úraz. Do prosince 2016 jsem byla na neschopence, která mi byla po roce ukončena. Invalidní důchod mi nebyl přiznán.
    Závodní lékař mi v lednu 2017 vystavil posudek, že již nemohu vykonávat stávající zaměstnání. Zaměstnavatel mě nyní eviduje ve stavu, kdy čerpám řádnou dovolenou 4 týdny z roku 2016. Neměl by mě nyní spíše evidovat na překážkách ze strany zaměstnavatele?
    Prosím o radu, zda mám ukončit pracovní poměr dohodou a mám tak nárok na odstupné ve výši 12 platů, nebo mám požadovat výpověď ze strany zaměstnavatele s dvouměsíční výpovědní dobou a odstupným také ve výši 12 platů?
    Mám na toto nárok?
    Děkuji.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    nejste-li schopna vykonávat po pracovním úrazu dosavadní práci, má zaměstnavatel povinnost přidělit Vám jinou práci. Nemůže-li Vám zaměstnavatel přidělit práci přiměřenou Vašemu zdravotnímu stavu, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele.
    Zaměstnavatel Vám může určit dobu čerpání dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.
    Tedy, pokud máte ještě nevyčerpanou dovolenou za rok 2016, zaměstnavatel Vám nejprve určil její čerpání, aby Vám nemusel platit náhradu mzdy za překážky na straně zaměstnavatele.

    Prakticky je na zaměstnavateli, aby Vám navrhl nějaké řešení, neboť po dovolené jako zaměstnanec máte povinnost se dostavit do práce a vzhledem k tomu, že danou práci dělat nemůžete, tak to tam „odsedět“ a máte nárok na mzdu.
    Rozhodne-li se zaměstnavatel přistoupit k ukončení pracovního poměru, může tak učinit buď na základě dohody nebo výpovědi dle ust. § 52 odst. d) ZP, kdy zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověd z důvodu, že nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.

    Dále jak uvádíte, máte nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. V případě, že bude pracovní poměr ukončen dohodou, jen nutné, aby důvod skončení pracovního poměru byl v dohodě uveden z důvodu vzniku nároku na odstupné.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování