Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dne 18.12.2015 jsem poskytl půjčku na smlouvu o půjčce ve výši 150 tisíc + úrok 20% splatnou do 18.12.2016.
    Dlužník ani jeho ručitel mě neinformoval o jejich dalších půjčkách a ručitel o své insolvenci, kdy mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře dne 8.3.2013. Naopak mě ujišťovali, že mají skvělé investice a brzy dluh celý splatí.
    Dlužník mi splácel dluh v různých částkách celkem uhradil 79.000 Kč a poté dluh přestal splácet a od 15.7.2016 již nesplácí nic, stejně ručitel.
    Dlužník se dostal do insolvence a dne 14.6.2017 mu bylo povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře. O insolvenci jsem nevěděl a zjistil jsem to až nyní, kdy se nemohu přihlásit jako věřitel.
    Také ručitel, který ručí za tuto půjčku se nepřihlásil do insolvence dlužníka. Je možné po někom z nich žádat úhradu zbylé dlužné částky + úroky? Smlouvu jsem vyhotovil v jednom provedení a také potvrzení o převzatých částkách jsem nedával. Převzaté částky jsem si zapisoval do svého notesu a podepsal.
    Oni nemají kopii smlouvy ani kopie dosud zaplacených částek. Zatím jsem se na nikoho neobrátil ani na firmy na vymáhání dluhu ani na exekutora ani na soud, jelikož jsem zjistil, že insolvenční soud je nadřazen nad soudem obecním a exekutorem. Navíc ručitel na mě podal trestní oznámení za zasílání vyhrůžných zpráv, Policie toto vyhodnotila jako přestupek a magistrát mi udělí asi nějakou pokutu.
    Teď se snažím aspoň dovolat 10x denně dlužníkovi a ručiteli většinou to neberou a pokud někdy ano, tak zase jen slíbí, že začne splácet a pořád nic.
    Prosím o radu.
    Děkuji
    Odpověď:
    Zdravím Vás, zde je situace velice obtížná, neboť Vy budete jen obtížně prokazovat, že Vás dlužník "podvedl" když uváděl nepravdu o své finanční situaci.
    Dlužník by měl v insolvenčním návrhu sice uvést všechny své věřitele, ale je již na věřitelích, aby hlídali insolvenční rejstřík a sledovali zda si dlužník nepodal insolvenční návrh. Pokud si toto věřitel řádně nehlídá a své pohledávky před úpadkem do insolvenčního řízení včas nepřihlásí má smůlu.
    Nicméně ani Vy jako věřitel dlužníka v této situaci, pokud je pravda vše co uvádíte nejste bezzubý. Vy byste měl informovat o celé věci insolvenční soud a rovněž i kopiemi listin (smlouva o půjčce, notes) doložit, že za dlužníkem máte pohledávku a že v důsledku nepoctivého jednání dlužníka jste tuto neuplatnil v insolvenčním řízení, v čemž spatřujete nepoctivý záměr dlužníka a proto navrhujete zrušení oddlužení dlužníka.
    Dále můžete jako věřitel můžete tento dluh vymáhat po ručiteli, který dle toho co píšete v insolvenci není, proto bych dluh vymáhala po ručiteli a ohledně dlužníkova jednání bych se na dalším postupu ve věci poradila s advokátem. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách www.advokatikomora.cz nebo na www.cak.cz. K advokátovi je však nutné vzít veškeré podklady, které k věci máte, tedy smlouvu o půjčce a Váš notes.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování