Počet stránek ve webu: 47568

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den, jsem samoživitelka a pracuji ve společnosti s pružnou pracovní dobou. Pravidelně daruji krevní plazmu, kdy mám nárok na celý den volna. Přesto ale v ten den do práce docházím alespoň na 4 hodiny a darovat odcházím až kolem poledního. To se ale nelíbí mé nadřízené a požaduje, abych darování plazmy přerušila, případně ho praktikovala po pracovní době, v době svého volna. To jsem odmítla a podotkla jsem, že přestože bych v práci být nemusela, trávím tam polovinu pracovní doby v den, kdy mám nárok na celodenní volno - vizte Váš web http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/pracovni-pravo/dovolena/16238-ma-zamestnanec-pravo-na-volno-pri-darovani-krve.html. Odpovědí mé nadřízené bylo, že i přesto s mými absencemi nesouhlasí a měla bych svůj přístup přehodnotit. Byla mi přidána práce a požaduje, abych nad rámec pracovní doby vykazovala přesčas minimálně 1 hodinu za měsíc. V posledních týdnech to změnila na „více než 1 hodinu“, což jsem odmítla. Svou práci vykonávám svědomitě, v porovnání s ostatními zaměstnanci oddělení jsem lepší průměr. Nemám pozdní příchody, k lékaři chodím minimálně.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    Dle ust. § 203 odst. 2 písm. d) zákoníku práce máte nárok jaké dárce při odběru krve a při aferézy nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, cesty zpět a zotavení po odběru.
    Dále v případě, že by Vaše nadřízená bez dalšího odůvodnění požadovala práci přesčas pouze po Vás a nikoli po Vašich kolezích, tak lze hovořit o bossingu (šikaně ze straně nadřízeného).
    Podmínky, za kterých lze nařídit práci přesčas naleznete v ust. § 93 zákoníku práce. Kde je mj. uvedeno, že práci přesčas je možné konat jen výjimečně a zaměstnavatel Vám ji může nařídit jen z vážných provozních důvodů.
    Pokud o práci přesčas zájem nemáte, rozhodně na ni nepřistupujte a pokud není nařízena ze strany nadřízeného v souladu s ust. § 93 ZP, nemusíte ji konat.
    V uvedeném případě se můžete obrátit s žádostí o prošetření celé situace na Státní úřad inspekce práce. Odkaz naleznete zde: www.suip.cz nebo, je-li to možné, na nadřízeného Vaší nadřízené.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování