Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    Od roku 2012 jsem byla v insolvenci a asi rok poté 2013 jsme s insolvenčním správcem řešili blokaci účtu od exekutora za mého syna, kterému jsem dělala garanta při zařizování účtu, když šel na SOU.
    Teď po čtyřech letech (2013-2017), když mám po insolvenci mám exekuci na plat a nevím jestli na to pan exekutor má právo.
    Připadá mi to že jen vyčkal na ukončení a teď po mě za syna tu částku vymáhá.
    Děkuji.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, zde je nutné zjistit, zda se jednalo o dluh, který byl přihlášen do insolvence či nikoli. Pokud by tento dluh byl řádně hrazen v průběhu insolvence, tak mám za to, že by bylo možné podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), a doložit kopii rozhodnutí o splnění oddlužení a osvobození dlužníka od placení pohledávek, neboť tato listina se vztahuje na dlužníka, ale i jeho ručitele.
    Pokud by však výše uvedená pohledávka vznikla po rozhodnutí o úpadku, tak ji budete muset v rámci exekuce zcela uhradit, neboť na pohledávky vzniklé po úpadku se osvobození od placení pohledávek nevztahuje, stejně jako v případech, kdy by byl úpadek dlužníka řešen konkurzem nebo když by bylo oddlužení neschváleno či zrušeno a na majetek dlužníka by byl prohlášen konkurs.
    Možná by však bylo nejvhodnější jit nejdříve nahlédnout do spisu a vidět exekuční titul, abyste přesně věděla čeho se exekuce týká, neboť je možné, že takto může být vymáhán i dluh po skončení oddlužení. Sama vidíte, že možností je mnoho, ale bez exekučního titulu vlastně ani Vy sama nezjistíte o jakou exekuci a na základě čeho se jedná, což je základní předpoklad pro to, aby se věci mohlo podnikat cokoli dalšího.
    Pokud potřebujete peníze z účtu, můžete jít na pobočku banky, u níž je blokovaný účet veden a zde v souladu s ust. § 304b odst. 1 občanského soudního řádu požádat o výplatu nezabavitelné částky povinného. Tato částka Vám bude na základě Vaší žádosti bankou vyplacena (konkrétně se jedná o částku ve výši 6.820,- Kč). Jen dodávám, že o výplatu této částky lze žádat pouze jedenkrát po celou dobu vedení exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného, o čemž by Vás měl exekutor písemnou formou poučit. Proto je vhodné se s plátcem mzdy (zaměstnavatel) či jiného příjmu (úřad práce, OSSZ) dohodnout na výplatě mzdy či jiného příjmu buď v hotovosti nebo složenkou, a to proto, aby Vaše peníze nebyly zasílány na blokovaný účet, kde by si je "vzal" exekutor, coby exekučně vymožené plnění.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování