Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    Insolvence a přepadnutí půjček u partnera na toho druhého (rozvedení). Může se to stát? Jak zabránit tomu aby závazky u osoby, která si podala insolvenci nepřepadly na toho druhého?
    Mí rodiče, se rozvedli před rokem a 8 měsíci, jeden z partnerů např (A) se zadlužil a finančně to nezvládal, teď chtěl si podat insolvenci která byla následně zamítnuta z důvodu jedné společné závazky, ve které figurují oba (Hypotéka), jinak nemají žádné společné zázvaky. Právník partnera (B) řekl, že pokud si tento partner přepíše hypotéku jen na sebe, tak u insolvence dluhy partnera (A) přepadnou i na partnera (B). Paní která se zabývá inslovencí zase tvrdí opak. Není ještě uděláno majetkové vyrovnání.
    Moje otázka zní: 1) Je možné, že tyhle dluhy můžou u schválení insolvence přepadnout na druhého rozvedeného manžela (B)? ˇBuď 30% nebo zbylých 70%? Můžou v budoucnu přepadnout i na děti? Nebo jak zajistit, pojistit se, chránit, aby když se převede hypotéka a druhý partner si podá insolvenci, splácel dluhy jen on a nikdo jiný? (Nějaké prohlášení pisemné, že dluhy si vzal jen pro vlastní potřebu? ). Děkuji za odpověd a přeji pěkný den.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    v případu Vašich rodičů je stěžejní, zda měli společné jmění manželů anebo jej měli upraveno (vyloučeno).

    Pokud nebylo jejich společné jmění nijak upraveno, odpovídají za všechny závazky vzniklé v době manželství oba (bývalí) manželé společně a nerozdílně. Tedy neuhradí-li dluh jeden z manželů, odpovídá za jeho splnění ve zbylé části druhý z manželů.
    Případná dohoda o vypořádání společného jmění manželů po rozvodu má účinky pouze mezi samotnými manželi. Aby měla účinek i vůči věřiteli, musel by s ní vyslovit souhlas.

    „Přepadnout“ dluhy na děti nemohou – leda, že by v rámci dědického řízení přijaly dědictví po zemřelém rodiči bez uplatnění výhrady soupisu. V tom případ ručí za dluhy příslušného zemřelého rodiče v plném rozsahu.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování