Počet stránek ve webu: 47703

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    přítel je v insolvenci od 2011. Několik let byl OSVČ na plný úvazek, daňové přehledy správci odevzdával, ale ten po něm nikdy žádné peníze nechtěl. Je to vůbec možné?
    Od 2016 je přítel zaměstnaný a živnost má jen jako vedlejší pracovní poměr. Od té doby mu jdou srážky ze mzdy. Při předání přehledu za 2016 uplatnil výdaje procentem z příjmů. Jeho správce to pouze okomentoval, že mu výši jeho nákladů moc nevěří. Peníze ze zisku po něm ovšem znovu nechtěl, což se mi zdá divné.
    Správce by přeci měl vypočítat ze zisku částku, kterou musí můj přítel zaplatit (nebo chtít snad i veškerý zisk) na příslušný účet správce. Šlo by o stejný účet, na který jdou srážky ze mzdy nebo na jiný? Měl by přítel odevzdat veškerý zisk nebo zisk po odečtení výdajů (čistý zisk)? Může vůbec v insolvenci uplatňovat výdaje procentem nebo musí vést daňovou evidenci? Pokud je jeho povinností odevzdat veškeré příjmy bez ohledu na výdaje, tak by to přeci muselo být jedno.
    Připravuji mu daňové přiznání za rok 2017 a rádi bysme to měli všechno v pořádku.
    Děkuji moc za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,
    pokud správce nikdy po příteli žádné doplacení nepožadoval, jedná se o chybu správce, nikoliv přítelovu.
    Ohledně provádění srážek z příjmu OSVČ je potíž v absolutní nejednotnosti rozhodovací praxe soudů a i jednotlivých soudců téhož soudu, kteří ust. § 318 o. s. ř. o tom, že insolvenční srážky činí 3/5 hrubého příjmu podnikatele (tj. objemu vystavených faktur) vykládají různě. Ohledně provádění srážek z příjmu OSVČ odkazuji na podrobný článek zveřejněný na webu epravo: https://www.epravo.cz/top/clanky/srazky-z-prijmu-podnikatelu-v-oddluzeni-co-soudce-to-nazor-106523.html.
    Pokud však příteli z hlavního pracovního poměru plyne takový příjem, že mu zůstane maximální možná nezabavitelná částka, je dle mého názoru povinen celý čistý příjem odevzdat správci jako mimořádný příjem k rozdělení mezi nezajištěné věřitele.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování