Počet stránek ve webu: 47568

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    prosím o radu při řešení situace, do které jsem se během manželství dostala a která mě i mým dětem značně komplikuje život.
    Můj manžel XX podnikal, ale poslední roky se mu nedařilo a tak se dostal do dluhů (půjčil si od banky, dlužil dodavatelům).
    2015 mě přesvědčil ke společné žádosti o oddlužení, kdy mi tvrdil, že z prodeje našeho domu se veškeré dluhy zaplatí.
    Během oddlužení jsem zjistila, že celkové dluhy přesahují 2,5 milionu. Bohužel nám soud nepovolil oddlužení a pro nepoctivý záměr nás navedl do konkurzu, který trvá dosud a během kterého došlo k prodeji domu, kde jsme žili, za částku cca 1 mil. Kč. Zbytek dluhu ve výši cca 1.500 000 Kč zůstává k uhrazení. Jelikož bude konkurzní řízení u konce a mnoho věřitelů nebylo uspokojeno, nezbývá mi než žádat znovu o oddlužení. Momentálně mám podanou žádost o rozvod, obě děti mám v péči.
    Bohužel si nejsem vůbec jistá, zda manžel je ochoten své dluhy platit (doposud mi dluží na výživném na děti).

    Mám 3 otázky:
    1) Je možné u rozvodu provést zúžení SJM pokud máme už jen dluhy (převést dluhy jen na manžela).
    2) Před podáním rozvodu jsme s manželem uzavřeli písemnou dohodu, že veškeré dluhy jsou jeho, bere je na sebe a postará se o jejich zaplacení, a v případě, že by některý z věřitelů vymáhal dluh po mě, zavazuje se v dohodě k uhrazení - má tato dohoda oporu v zákoně, pokud byla uzavřena dokud jsme manželé?
    3) Pokud nelze provést zúžení SJM, prosím o radu, jestli v případě, že budu znovu žádat o oddlužení jen sama za sebe, budu splácet jen pohledávky věřitelů, kteří se přihlásí k mé nové žádosti o oddlužení, nebo jestli jsou nějak vymahatelné i přihlášené pohledávky z předchozí společné žádosti a následného konkurzu.
    Děkuji mnohokrát.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    1) Společné jmění manželů již zúžit nemůžete, neboť Vaše společné jmění manželů zaniklo ke dni prohlášení konkursu dle ust. 268 odst. 1 insolvenčního zákona, tj. ke dni 31.3.2016. Zároveň i v případě, kdy by společné jmění trvalo, by s takovým zúžením museli dát souhlas jednotliví věřitelé, protože jinak by zúžení vůči nim nemělo žádný dopad.

    2) Uzavřená dohoda má účinky pouze mezi Vámi a manželem, tedy věřitelé mohou i nadále požadovat plnění i po Vás. Vy však díky dohodě můžete po manželovi požadovat úhradu všech dluhů, které jste za něj uhradila.

    3) Platí, že pokud byly pohledávky v rámci společného oddlužení manželů zjištěny, má se dále za to, že jsou to pohledávky obou manželů. Je samozřejmě možné, že ne všichni věřitelé přihlásí své pohledávky i do řízení za Vámi (primárně se budou snažit cílit na manžela), ovšem vylouřit toto samozřejmě nelze.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování