Počet stránek ve webu: 47567

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    prosím o radu při řešení situace, do které jsem se během manželství dostala a která mě i mým dětem značně komplikuje život.
    Můj manžel XX podnikal, ale poslední roky se mu nedařilo a tak se dostal do dluhů (půjčil si od banky, dlužil dodavatelům).
    2015 mě přesvědčil ke společné žádosti o oddlužení, kdy mi tvrdil, že z prodeje našeho domu se veškeré dluhy zaplatí.
    Během oddlužení jsem zjistila, že celkové dluhy přesahují 2,5 milionu. Bohužel nám soud nepovolil oddlužení a pro nepoctivý záměr nás navedl do konkurzu, který trvá dosud a během kterého došlo k prodeji domu, kde jsme žili, za částku cca 1 mil. Kč. Zbytek dluhu ve výši cca 1.500 000 Kč zůstává k uhrazení. Jelikož bude konkurzní řízení u konce a mnoho věřitelů nebylo uspokojeno, nezbývá mi než žádat znovu o oddlužení. Momentálně mám podanou žádost o rozvod, obě děti mám v péči.
    Bohužel si nejsem vůbec jistá, zda manžel je ochoten své dluhy platit (doposud mi dluží na výživném na děti).

    Mám 3 otázky:
    1) Je možné u rozvodu provést zúžení SJM pokud máme už jen dluhy (převést dluhy jen na manžela).
    2) Před podáním rozvodu jsme s manželem uzavřeli písemnou dohodu, že veškeré dluhy jsou jeho, bere je na sebe a postará se o jejich zaplacení, a v případě, že by některý z věřitelů vymáhal dluh po mě, zavazuje se v dohodě k uhrazení - má tato dohoda oporu v zákoně, pokud byla uzavřena dokud jsme manželé?
    3) Pokud nelze provést zúžení SJM, prosím o radu, jestli v případě, že budu znovu žádat o oddlužení jen sama za sebe, budu splácet jen pohledávky věřitelů, kteří se přihlásí k mé nové žádosti o oddlužení, nebo jestli jsou nějak vymahatelné i přihlášené pohledávky z předchozí společné žádosti a následného konkurzu.
    Děkuji mnohokrát.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    1) Společné jmění manželů již zúžit nemůžete, neboť Vaše společné jmění manželů zaniklo ke dni prohlášení konkursu dle ust. 268 odst. 1 insolvenčního zákona, tj. ke dni 31.3.2016. Zároveň i v případě, kdy by společné jmění trvalo, by s takovým zúžením museli dát souhlas jednotliví věřitelé, protože jinak by zúžení vůči nim nemělo žádný dopad.

    2) Uzavřená dohoda má účinky pouze mezi Vámi a manželem, tedy věřitelé mohou i nadále požadovat plnění i po Vás. Vy však díky dohodě můžete po manželovi požadovat úhradu všech dluhů, které jste za něj uhradila.

    3) Platí, že pokud byly pohledávky v rámci společného oddlužení manželů zjištěny, má se dále za to, že jsou to pohledávky obou manželů. Je samozřejmě možné, že ne všichni věřitelé přihlásí své pohledávky i do řízení za Vámi (primárně se budou snažit cílit na manžela), ovšem vylouřit toto samozřejmě nelze.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování