Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den
    Přítel je rozvedený, z doby manželství si s jeho bývalou nabrali půjčky, které přestali platit. Na oba byli vydané exekuce. Přítel požádal o oddlužení které mu bylo schváleno. Ona má exekuce. Nepřihlásili se mu do řízení všichni věřitelé.
    Je možné že toto budou vymáhat po jeho bývalé, A má po ukončení insolvence přítele ona nějaké šance na to, že peníze co zaplatila v exekuci po příteli může vysoudit?
    U rozvodu neměli majetkové vyrovnání. Odešel pouze s "igelitkou" a vše jí nechal.
    Dále by jsem se chtěla zeptat, zda když si insolvenční správce musel nadeponovat odměnu na 6 měsíců a tím pádem jí neodeslal výživné na děti, zda může přítele udat jako neplatiče. Přes to že jí to vysvětlil správce i přítel chce jít na policii i když jí výživné v plné míře bude zasláno již teď v květnu.
    Ještě tvrdí, že jí přítel dluží na výživném 200.000 Kč, prý od r. 2013-2015 (na většinu máme složenky) ale na konci roku 2015 napsala a podepsala (podpis je úředně ověřený) prohlášení, že přítel na výživném nic nedluží. Od tohoto prohlášení máme již potvrzení o platbách na každý měsíc až doposud.
    Kdyby se rozhodla přihlásit údajné dlužné výživné, bude nám tento dokument s jejím podpisem stačit na to dokázat že nic nedluží?
    Děkuji.
    Odpověď:
    Dobrý den, jelikož jsou manželé solidárními dlužníky a jejich povinnost plnit dluhy vzniklé za trvání manželství trvá i po jeho zániku, je pravděpodobné, že pohledávky nepřihlášené do insolvenčního řízení Vašeho přítele budou vymáhány na jeho bývalé manželce. Pokud by však zaplatila více než činí její výše podílu na vymáhaném dluhu (v tomto případě daném zákonnou fikcí po 3 letech od právní moci rozvodu, kdy se dluhy dělí na polovinu), může částku, kterou zaplatila „navíc“, požadovat po Vašem příteli a to i prostřednictvím soudu. Pro zákon je jinak nerozhodné, že vše zůstalo bývalé manželce Vašeho přítele, pokud se nevypořádali soudně či dohodou, nastoupila zákonná fikce, která v případě dluhů tyto dělí na polovinu, stejně jako hmotný majetek (účty) a nemovitosti, v případě movitých věcí pak platí, že věc patří tomu, kdo ji jako výlučný vlastník užívá. Ohledně hrazení výživného v rámci insolvnečního řízení, jak jste popsala, ze zákonem stanovených důvodů bude dětem Vašeho přítele zcela uhrazeno a úvahy o neplacení nejsou vůbec na místě, Policie by se tím nezabývala. K Vaší druhé otázce v této věci, pokud bude bývalá manželka Vašeho přítele uplatňovat nároky na dlužné výživné v insolvenčním řízení, bude třeba nárok dětí Vašeho přítele na dlužné výživné popřít insolvenčním správcem; ten posoudí, zda prohlášení bývalé manželka Vašeho přítele, které uvádíte, je dostačující důkazní prostředek či zda bude nutno ze strany Vašeho přítele předložit (doplnit) i důkazy další, tj. složenky jak uvádíte, apod.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování