Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Chceme s manželem sepsat závěť a majetek si odkázat nevzájem. Po smrti obou z nás majetek odkázat vnučkám. Máme syna, má 2 dcery a tudíž je nepominutelným dědicem, ale má dluhy. Nechceme ho ale vydědit. Prosím o radu:
    - může se zřeknout dědického práva ve prospěch nás, nebo svých dcer /našich vnuček/. Nemají přednost věřitelé, nemá to vliv na dědění vnoučat?
    - a nebo se má vzdát dědictví ve prospěch nás nebo dcer? Ale to asi znamená, že dědictví musí nejdříve přijmout a pak se ho hned vzdát? Nemohou mít přednost zase věřitelé?
    Prosím o radu, jak toto vyřešit. Děkuji
    Odpověď:
    Dobrý den,
    dědického práva se lze předem zříci smlouvou se zůstavitelem. V případě, že není ujednáno jinak, působí zřeknutí i proti potomkům (vnučkám). Z toho důvodu doporučuji ve smlouvě uvést, že na potomky osoby, která se svého práva zříká, se zřeknutí nevztahuje. Zřekne-li se někdo dědického práva ve prospěch jiné osoby, má se za to, že zřeknutí platí, jen stane-li se tato osoba dědicem. Takováto smlouva vyžaduje formu veřejné listiny, kterou Vám sepíše notář.

    S ohledem na dluhy Vašeho syna doporučuji celou záležitost řešit, co nejdříve. V případě, že by na majetek Vašeho syna byl v budoucnu prohlášen konkurs nebo mu bylo schváleno oddlužení, nemohl by např. již dědictví odmítnout.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování