Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den.
    Měl bych dotaz na zřízení věcného břemene, případně jiného institutu k nemovitosti.
    2008 jsem daroval nemovitost (rodinný dům, tedy RD) synovi bez dalšího ujednání.
    Nyní bych chtěl zřídit nějaké ujednání o tom, abych měl s manželkou zajištěné bydlení na stáří. Potřeboval bych poradit, zda zřídit Věcné břemeno nebo Služebnost a nebo Výměnek. Prosím o sdělení rozdílu a výhod či nevýhod jednotlivých institutů. Chtěl bych s manželkou v klidu dožít v našem bývalém domě a v případě případné budoucí potřeby, abych nebyl nechán na pospas sám sobě a bez pomoci. Samozřejmě i s manželkou. Případně aby mně syn, nebo nedej bože jeho dědicové, nebo manželku případně oba neodložili do domova důchodců. Jakou dohodu zvolit a na co si dát pozor. Měla by se uvést i hodnota našeho užívaného prostoru?
    Další dotaz je, zda je nějaká možnost do této služebnosti, či věcného břemene vklínit i naši dceru. Zda by mohla po naší smrti nějakým způsobem figurovat v synově majetku. Myslím tím například i to, zda by mohla mít nějakou pravomoc rozhodovat o případném prodeji RD.
    Děkuji za odpověď Adam S.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    smlouvou o výměnku si mohou smluvní strany zřídit širokou škálu práv a to nejen služebnost bytu, ale i právo na peněžité plnění (důchod) nebo právo na poskytování určitých naturálních dávek, stravy (např. příprava teplých obědů a večeří), zajišťování pravidelného úklidu atd. Smlouvu o výměnku je však možné uzavřít jen v souvislosti s převodem nemovité věci. Ve Vašem případě cca 10 let po převodu nemovité věci již zřídit výměnek nebude možné.

    Naproti tomu služebnost doživotního bydlení je možné zřídit i poté, co již došlo k převodu vlastnického práva na nemovité věci. Stejně tak je možné služebnost zřídit i ve prospěch třetích osob nebo ji rozšířit i na své dědice. Služebnost bytu lze zřídit bezplatně nebo za úplatu
    (jednorázovou nebo ve formě pravidelné renty). Stejně tak lze ve smlouvě určit rozsah služebnosti, tzn. , zda se vztahuje na celou nemovitou věc nebo jen vymezené části.

    Vedle služebnosti lze ještě zřídit smlouva o důchodu, kterou si můžete ujednat povinnost plátce platit Vám pravidelné peněžité dávky.

    Se zřízením služebnosti doživotního bydlení i se sjednáním důchodu však musí Váš syn souhlasit.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování