Počet stránek ve webu: 47982

Nejnovější odpovědi
    1 1 1 1 1
    Dobrý den. Chtěl bych Vás požádat o radu s následujícím problémem. Vlastním pozemkovou parcelu s rodinným domem, která je oddělena od komunikace (silnice) pásem pozemku širokým cca 3m. Tento pás patřil realitní společnosti, která vlastní okolní neprodané pozemky. S realitní společností jsem bohužel neměl uzavřenu smlouvu na věcné břemeno. Nyní jsem zjistil, že část tohoto dělícího pásu koupil od realitní společnosti soused. Bohužel se jedná o část, která se nachází před vraty, kterými zajíždím vozidlem na můj pozemek a zároveň se na ní nachází chodníček, kterým vcházím brankou na svůj pozemek. Jelikož jsem zjistil, že soused zakoupil opravdu pouze část, která je od vrat až po chodníček, tak se domnívám, že tak učinil, aby mne poškodil (účelové jednání). Zkoušel jsem souseda kontaktovat, ale k ničemu to nevede, buď se zapírá nebo je arogantní a vulgární. Je možné tuto koupi u soudu napadnout, jako účelovou se záměrem mne poškodit? Může soud rozhodnout, že je koupě neplatná? Jak se mohu této situaci bránit? Netuším, proč soused zmíněnou část pozemku zakoupil, ale domnívám se, že bude chtít, abych mu platil určitou částku za umožnění vjezdu a vstupu na můj pozemek. Děkuji
    Odpověď:
    Dobrý den, s žalobou na neplatnost kupní smlouvy byste u soudu úspěšný nebyl. Máte však možnost uplatnit svůj nárok na povolení nezbytné cesty. Dle § 1029 občanského zákoníku vlastník nemovité věci, na níž nelze řádně hospodařit či jinak ji řádně užívat proto, že není dostatečně spojena s veřejnou cestou, může žádat, aby mu soused za náhradu povolil nezbytnou cestu přes svůj pozemek. Mezi základní podmínky pro zřízení nezbytné cesty patří: • vlastník nemovité věci není zároveň vlastníkem přilehlého pozemku • naléhavá komunikační potřeba, tzn. chybějící přístup k veřejné cestě • škoda na nemovité věci souseda nepřevyšuje výhodu nezbytné cesty • nedostatek přístupu nezpůsobil z hrubé nedbalosti či úmyslně ten, kdo o nezbytnou cestu žádá • za zřízení nezbytné cesty je poskytnuta úplata. V případě, že se se sousedem na podmínkách nezbytné cesty nedohodnete, rozhodne o ni soud. Za zřízení práva cesty přísluší vlastníku pozemku úplata, která může být stanovena jednorázovým plněním nebo i ve splátkách či opakujících se dávkách. Při určování výše náhrady za právo nezbytné cesty nelze vycházet z předpisů pro oceňování věcných břemen. Budete-li se se sousedem schopen dohodnout, doporučuji stanovit výši náhrady za zřízení práva nezbytné cesty formou znaleckého posudku, v opačném případě rozhodne o výši náhrady soud. Zároveň Vám doporučuji využít pro řešení Vaší záležitosti služeb advokáta, který Vám připraví potřebné podklady. Jejich seznam naleznete zde: www.advokatikomora.cz.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s právníkem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování