Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.090

Matka si nechala vyplatit náklady slehnutí a výbavičku a pak popřela otce (neuvedla ho do rodného listu)

3 odpovědi

Synovi sdělila bývalá přítelkyně, že je těhotná a on je otcem dítě, on to nepopírá.
Před porodem uzavřeli Dohodu o finančním vyrovnání a on jí zaslal požadovanou částku na slehnutí, mateřství, pořízení výbavičky a kočárku. V návrhu Dohody bylo uvedeno i výživné, to však budoucí matka ze smlouvy vyškrtla.
Po narození dítěte oznámila, že on otcem není a nenechala ho zapsat do RL dítěte. Po 2 měsících se znovu ozvala s tím, že bude platit "pekelné alimenty". Jak dál postupovat podle právních předpisů? Znamená zaslání peněz na základě Dohody potvrzení otcovství? Má jí posílat výživné na dítě v původně navrhované výši? Čekat na soudní řízení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obvykle se otcovství určuje takto: 1. otcem manžel matky dítěte, 2. souhlasné prohlášení matky dítěte a otce na matrice, 3. soudní řízení.

Pokud se vztahy takto zhoršily, navrhuji obrátit se na soud s návrhem na určení otcovství (snad i raději pro jistotu), uveďte tam, že bylo i poskytnuto výživné pro těhotnou ženu a neprovdanou matku, napište tam, že matka následně prohlásila, že není otcem dítěte a na výživném se s ním dále nedomlouvala. Nyní se nově ozvala. Žádejte jednak určení otcovství, jednak případné stanovení výživného. Pakliže by se otcovství neprokázalo - zvažte zda nebude chtít zpět i výživné, které jste poskytly těhotné a neprovdané matce z titulu bezdůvodného obohacení.

V první řadě bych se samozřejmě snažila o dohodu s matkou dítěte. Sepište například dohodu o výši výživného, stanovte jeho měsíční výši, podpisy bych raději nechala ověřit na CzechPointu (a 30 Kč).

Vzory naleznete zde - ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. S matkou dítěte, bohužel, není možná rozumná dohoda, každou chvíli mění svá prohlášení. V návrhu Dohody byl i návrh výživného na dítě ve ve výši 2 500Kč do jeho 3 let. Asi se jí částka zdála nízká, protože z Dohody celý bod vyškrtla (podpisy na Dohodě jsou ověřeny). Můžete mi, prosím, ještě sdělit jaká je obvyklá výše výživného na dítě ve věku 1 - 3 let?

Při stanovení výše výživného se přihlíží jednak k odůvodněným potřebám oprávněného - dítěte, a pak k možnostem a schopnostem povinného - otce. Myslím, že nabídka mezi 1 500 - 3 500 Kč je adekvátní.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?