Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.080.677

Zkrácení pracovního úvazku zaměstnance bez jeho souhlasu - informace

3 odpovědi

Mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Nadřízený mi chce plný úvazek změnit na zkrácený a to od 1.8. 2013.
Nevím jestli jsem těhotná a k doktorovi mám jít až 14.8. 2013. Mám podepsat podepsat smlouvu pro nadbytečnost. Měla bych nárok na odvolání k
podepsané smlouvě pro nadbytečnost? Nebo už ne? Děkuji.

Pokud smlouvu o zkráceném pracovním úvazku podepíšete, bude problematické ji zpětně odvolávat.

Nadto tyto změny předpokládají SOUHLAS obou stran (smlouva je od slovesa smluviti si - pokud jste si podmínky ve smlouvě nesmluvili, tak není důvod takovou smlouvu podepisovat, samozřejmě). Smlouvu tedy samozřejmě nemusíte podepisovat.

Ke změně pracovního poměru dochází buď na základě dvoustranného právního úkonu, tedy dohodou mezi účastníky pracovní smlouvy, nebo na základě jednostranného právního úkonu zaměstnavatele. O tom ale musí být zaměstnanec PŘEDEM informován. K jednostranné změně pracovní smlouvy může zaměstnavatel přistoupit pouze v případech uvedených v zákoníku práce, který uvádí pouze změnu druhu práce a místo výkonu práce.

Již s ohledem na případný výměr peněžité pomoci v mateřství odvislé od rozsahu pracovního poměru (mzdy) bych navrhovala celou záležitost oddálit až k 14.8. 2013.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji především za Vaší odpověď. A když dostanu výpověď pro nadbytečnost a podepsala bych jí a šla na úřad práce. Je tam nějaká zpětná lhůta ohledně těhotenství?

Pokud dostanete výpověď pro nadbytečnost, rozhodně zaměstnavateli obratem písemně doporučeně a na dodejku zašlete dopis že trváte na dalším zaměstnávání, případně Vám vzniká možnost žádat soud o to aby určil, že výpověď je neplatná.

Nadto pokud se porkáže Vaše těhotenství nebude možno s Vámi pracovní poměr rozvázat, pokud byste tedy byla těhotná, určitě tuto skutečnost zaměstnavateli v souvislosti s výpovědí ohlašte.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?