Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.213

Dědění stavebního spoření po smrti manžela, manželky - jak zaplatit co nejnižší notářský poplatek za dědění?

1 odpověď

Dobrý de,
manžel umřel 19.1.2014. Oba máme založené stavební spoření a to 3x.
Od 1.1.2014 měl být manžel v důchodu a chtěli jsme si koupit nějaký domeček. Jak se bude postupovat v dědickém řízení se stavebním spořením manžela a jak s mým? Má právo notář zahrnout stavební spoření obou do SJM a následně si tím zvýšit notářský poplatek pro sebe?
Děkuji

Dobrý den,

stavební spoření, pokud není hrazeno např. z výlučných prostředků jednoho z manžela, spadá do SJM. V tomto případě notář musí poté, co zjistí majetek, vypořádat Vaše společné jmění. Obvykle se majetek rozdělí na polovinu a z toho ½ jde do dědictví společně s věcmi, které do SJM nespadali. Z majetku, který je předmětem dědictví určí notář výši svoji odměny.

Více se dozvíte zde: ODKAZ