Počet stránek ve webu: 48541

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (2 hlasů)
    Soudní poplatky - kolik a kdy platíme u soudu
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Chystáte se k soudu a ptáte se na kolik vás přijdou soudní poplatky? Zajímá vás jaké jsou nejobvyklejší částky složené na účet soudu a jakým způsobem je můžete uhradit?


    Řízení

    Jsou to hlavně poplatky za řízení. Za návrh na zahájení občanského soudního řízení, jehož předmětem je peněžité plnění do částky 15.000 Kč, zaplatíte 600 Kč. Je-li částka peněžitého plnění více než 15.000 Kč, musíte zaplatit 4% z této částky. Není-li předmětem řízení peněžité plnění, zaplatíte za každou nemovitost 3000 Kč, za každý podnik nebo za každou jeho organizační složku 10.000 Kč, v ostatních případech zpravidla 1000 Kč.

     

    Návrhy

    Za návrh na vydání předběžného opatření činí soudní poplatek 500 Kč. Za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění menželů (dříve bezpodílové spoluvlastnictví manželů) nebo o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví se platí 1000 Kč, za návrh na zahájení řízení o určení výživného 300 Kč (tato položka se ale za určitých okolností může zvýšit).

     

    Další položky - smírčí řízení, zápis podnikatele do obchodního rejstříku, ad.

    Například za návrh na smírčí řízení se poplatek nevybírá. Poplatky za řízení ve věcech obchodních jsou zpravidla poněkud vyšší než v tradičních občanskoprávních vztazích. Za právní zápis podnikatele do obchodního rejstříku se např. platí soudní poplatek 5000 Kč, za výmaz podnikatele 3000 Kč, za změny nebo doplnění zápisu u podnikatele 1000 Kč.

     

    Odvolání proti rozhodnutí soudu

    Za odvolání proti rozhodnutí soudu ve věci samé se částky liší podle předmětu odvolacího řízení. Jde-li o peněžité plnění do částky 15.000 Kč včetně, soudní poplatek činí 600 Kč, poté se zvyšuje opět na 4%. Také u nepeněžitých plnění jsou u odvolacího řízení sazby stejné jako u návrhu na zahájení občanského soudního řízení.

     

    Poplatek za vyhotovení stejnopisu, opisu, kopie

    Za vyhotovení stejnopisu, opisu, kopie nebo fotokopie listin, protokolů, příoh, záznamů, rejstříků, evidencí, knih a jiných částí spisů vedených soudem včetně pořízených výpisů z nich v jazyce českém nebo slovenském (bez ověření) se platí za každou i započatou stránku 50 Kč, s ověřením o 20 Kč více.

     

    Ověření listiny nebo podpisu

    Za ověření listiny se vybírá poplatek 20 Kč (jde-li o český nebo slovenský jazyk), 50 Kč (jde-li o cizí jazyk). Ověření podpisu na listině nebo jejím stejnopisu vás za každý podpis přijde na 30 Kč.

     

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování