Dobrý den, žádám Vás tímto o pomoc. Dnes mi zaměstnavatel navrhl rozvázání pracovního poměru dohodou. Chtěl abych podepsal hned a ukončil pracovní. Firma je ve finanční krizi a prý nemá ani na vyplácení odstupného. Zajímalo by mě za jakých podmínek bych o odstupné mohl opravdu přijít a jak by navrhovaná smlouva měla vypadat abych měl nárok na odstupné i kdybych se měl soudit. Karel
Plat, mzda, odstupné, příplatek, prémie
Nárok na odstupné při výpovědi, výše odstupného při ukončení pracovního poměru
- Základní údaje
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 42259
Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
Odpověď:
Skutečnost, že firma nemá na uhrazení odstupného není Vaše starost a pokud Vám bude odpíráno, můžete se odstupného domáhat soudní cestou, jak správně zmiňujete. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z více důvodů, nárok na odstupné vzniká jen v případech definovaných zákoníkem práce §52 a-d, ve Vašem případě lze uplatnit bod c – stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách. Výše odstupného je výši nejméně trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Pokud byste dostal výpověď ze zdravotních důvodů (OZ §52 písmeno d – výpověď pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání), měl byste nárok až na dvanáctinásobek průměrného měsíčního výdělku.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment