Jsem jedináček - 42let. Mám dotaz ohledě mé závěti, zda mohu kohokoliv stanovit svým dědicem. Otce jsem viděl jednou v životě (snad v 15ti letech) a s mámou moc nevycházím, děti nemám.Vyrůstal jsem u babičky. Mám dva strejdy. Žiju sám ve svém družstevním bytě a v závěti bych rád své rodiče vynechal. Byla by platná? Movitý i nemovitý majetek bych rád odkázal bližším lidem, kteří mi víc byli v životě oporou než vlastní rodina. Děkuji. Artur.

ODPOVĚĎ:
Jedinými neopomenutelnými dědici jsou Vaši potomci (neopomenutelný dědic znamená, že taková osoba nesmí být zbavena práva dědit, pouze pokud dojde k oprávněnému vydědění ze zákonem dovolených důvodů). Ale i ti by se museli proti Vaší závěti ohradit. Rodiče takové právo ze zákona nemají. V závěti tedy můžete bez problémů odkázat Váš majetek komukoli, pokud si to přejete.