Dobrý den,
07/2012 nařízená exekuce na základě soudního rozhodnutí z roku 1998. Dlužná částka 29.013 Kč. Penále ve výši 0,5 % denně.
06/2012 je penále vyčísleno na 831.524 Kč. Dluh částečně uhrazen exekucí životního pojištění ve výši cca 70.000 Kč. Věřiteli jsem zaslali žádost o odpuštění penále. Dle předpokladu nereagoval.
Dá se ještě nějakým způsobem napadnout výše penále, nebo už je na vše pozdě?
Děkuji
Exekuce - jak napadnout vysoké penále, pokutu z prodlení nesplácení dluhu?
Odesláno:
Otevřeno 1625 x
1 odpověď
Host 1705
Mgr. Květoslava Viktorýnová (exekuce)
Zdravím Vás, nezdá se mi to, protože na výkon rozhodnutí je v zákoně č. 40/1964 Sb. , občanský zákoník, ve znění platném k 31.12.2013 stanovena 10-ti letá promlčecí doba. Dle mého by tedy měl být výkon rozhodnutí promlčen. Dále je ještě možné, že probíhalo odvolací řízení, které bylo ukončeno až po několika letech a že tedy oprávněný stihl podat návrh na nařízení exekuce včas. Nicméně bude nejlepší nahlédnout do spisu jak soudu, tak i exekutora a zjistit, kdy rozhodnutí nabylo právní moci, a zda je tedy návrh na nařízení exekuce podán včas. Zde uvádím, že se z mé strany jedná spíše o domněnky, protože neznám spis. Mám za to, že úroky z prodlení v této výši jsou vskutku likvidační. Zde je problém v tom, že v tuto dobu už je pozdě jak na obnovu řízení tak i na žalobu pro zmatečnost. Nicméně úroky z prodlení, v této výši by již byly dle současné judikatury zřejmě zamítnuty a účastníku úspěšnému ve sporu by byly přiznány zákonné úroky z prodlení ve výši repo sazby ČNB navýšené o 7% bodů ročně. Zde Vám mohu doporučit obrátit se na advokáta, který by se pokusil s oprávněným vyjednat částečné prominutí úroků z prodlení.