Exekuce na invalidní důchod osoby ve vězení, výkonu trestu - nezabavitelné minimum

1 odpověď

Dobrý den, můj syn je ve výkonu trestu, pobírá invalidní důchod III. stupně, na invalidní důchod má exekuci. Můj dotaz zní: má nárok na tzv. nezabavitelné minimum? V případě, že ano, tak v jaké výši. Děkuji

Zdravím Vás, každý, z jehož příjmů (mzda, důchod) je prováděna exekuce má nárok, a to ze zákona (§ 276 občanského soudního řádu - zákon 99/1963 Sb.) na výplatu tzv. nezabavitelné části ze mzdy (důchodu). Výše nezabavitelné části je závislá jednak na výši důchodu, dále na tom, kolik osob žije s povinným ve společné domácnosti a rovněž i na tom, zda se jedná o exekuci pro přednostní pohledávky (výživné, daně, zdravotní a sociální pojištění) či nepřednostní pohledávky (běžné půjčky, úvěry, … ). Proto Vám nemohu dát odpověď na výši nezabavitelné částky u Vašeho syna.