Exekuce po 15 letech od vzniku dluhu - vymahatelnost dluhu

1 odpověď

Ze dne 14.08.2001 mám prý dluh 13.890.- faktury za odebrané zboží. Vždy jsem platil vše hotově a účty z té doby samozřejmě už nemám. Tak nevím.
29.4 2005 soud rozhodl o exekuci. O této exekuci s příkazem k prodeji RD jsem se dověděl náhodou až 28.7 2016. Můj dluh k 1.8 2016 je 101.000 Kč. Je ta exekuce ještě platná. Nikdy jsem nepřevzal žádný dopis který by mne o čemkoli informoval.
Dá se nějak bránit proti této exekuci. Toto vše vím z odpovědi na můj dotaz na p. exekutora co to je. Email mohu přeposlat. moc díky za rychlou radu a případnou dohodu.

Zdravím Vás, pokud byl exekuční titul vydán koncem dubna 2005, právní moci by nabyl cca koncem května 2005. Otázkou je, kdy byl podán návrh na nařízení exekuce, pokud to bylo do 10 let od právní moci exekučního titulu, tedy rozhodnutí, na jehož základě je tato pohledávka vymáhána, exekuce promlčena není. Pokud by to bylo až po 10 letech od právní moci exekučního titulu, je právo oprávněného vymáhat tuto pohledávku formou exekuce již promlčeno a je zde důvod pro zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.).
Ohledně doručení či nedoručení exekučního titulu je nutné si odpovědět otázku, zda si řádně přebíráte poštu, pokud ano, a exekuční titul Vám nebyl doručen, podejte k soudním exekutorovi, který tuto pohledávku vymáhá v souladu s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) návrh na zastavení exekuce. V tomto návrhu uveďte, že exekuční titul Vám jako povinnému nebyl řádně doručen, a tedy nemohl řádně nabýt právní moci ani vykonatelnosti. Z tohoto důvodu se tedy jedná o nezpůsobilý exekuční titul, což je samo o sobě důvodem pro zastavení exekuce. Dále můžete uvést, že jste se o exekuci dozvěděl náhodou až 28.7.2016. Dále je nutné čekat jak bude o návrhu na zastavení exekuce rozhodnuto, pokud byl návrh na zastavení exekuce podán 10 let po právní moci exekučního titulu argumentujte i promlčením práva na exekuční vymáhání této pohledávky oprávněným, což je další důvod pro zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu.