Ústní dohoda o snížení výživného - matka dítěte podala exekuci na otce a chce doplacení zbytku alimentů

1 odpověď

Dobrý den, manžel byl s bývalou manželkou ústně domluven na nižšim vyživném, protože byl v r. 2014 bez prace, byl psychicky na dně, tak
přerušil OSVČ (zemřel mu náhle otec). Bývalá manželka souhlasila v 5/2014, sama to vlastně i nabídla. Teď na něj poslala exekuci, že neplatil výživné pravidelně, spočítala mu to s tou částkou vyšší a nepřiznala peníze které jsme ji daval do ruky. Naše chyba byla ta, že jsme neměli soudně nižší výživné a nenechávali jsme si podepsat to, že jsme ji dali peníze do ruky, nikdy nás nenapadlo, ze by ušila na nás "boudu", protože jsme se vždy
domluvili, proto jsme soud nežádali o sníženi. Sama má x dluhu, tak proto chce po nás nesmyslné částky za
výživné, navíc chce použít polovinu dluhu za ustájení. Nedávala nám ani dceru 14 měs. , nejspíš chtěla aby na otce zapomněla a plánovala toto, odvezla ji i 100km daleko. Těď jsme měli soud (na naši žádost), aby jsme mohli dceru výdat. Soudkyně byvalou pokárala a dceru nám už dává, soudkyně nechápala proč na nás podala exekuci, byvala manželka jen koukala do země. Manžel žádal i o zpětné snížení až o 3 roky, to se bude projednávat v dalším řízení a vypadá to, že nám výživné sníží i zpětně, tak by se změnila ta dlužná částka na vyživném, u exekutora? Uz těd soudkyně nám snížila výživné o 1000, -, manžel má vlastně 3 nové vyživovací povinnosti
vč. mě, ja jsem jeste na MD a bude se snizovat i z toho duvodu, ze platime za jizdne, vikend nas stoji cca 1000, - za 400km, aby jsme dceru mohli mit. No a vlastne jelikoz se manzel odvolava, tak mi zabloklovali muj ucet a sebrali mi rodicak na syna. I kdyz jsem se ja odvolala nebo-li jsem zadala o zruseni exekuce manzela povinneho, ze na ucte nebyli ani z casti penize SVJ dle paragrafu, tak mi ani exekutor neodepsal a mam dal zablokovany ucet. Ani banka mi nedala zivotni minimum. Chtela jsem se zeptat, jestli mame velkou sanci zrusit exekuci s tim, ze jsme nemajetny, tedy pohledavka se neda zaplatit movitych/nemovitych veci a s tim, ze byvala manzelka vedela o tom, ze jsme nemajetny a opravdu nemame dostatek financi na to aby jsme uhradli odmeny exekutora, celkem 100 000, - + 99 000, - za dluzne vyzivne podle ni. Tedy, ze na nas
poslala exekuci vedome, ze vi, ze jsme na hranici chudoby a tedy aby
zaplatila ona odmeny exekutora, dle paragrafu, tedy i za zratu casu
exekutora. Jeste jsem se chtela zeptat, jestli opravdu to udajne dluzne
vyzivne se snizi u exekutora, kdyz nam soudkyne snizi vyzivne o 3 roky. Navic ted na manzela podala i trestni oznameni. Kdyz by jsme si sjednali s exekutorem splat. kalendar, protoze celkovou castku nemame, tak nevim jak by jsme platili budouci vyzivne, dejme tomu, ze by jsme platili cca 6 000, - mes. (dluzne 3500, - a budouci vyzivne 2500, -), kdyz mame nyni na damacnost jen 1000, - na celou nasi rodinu nekdy i vubec nic, protoze manzel ma ted nizky plat, na cesty pro dceru si musime pujcovat od znamich. Navic manzelovi sebrali i RP kvuli tomu, tak nemuze praci vykonavat na 100% a tak ma daleko nizsi plat. Byvala manzelka nas nejspis chce dostat most, protoze moc dobre vi, ze RP potrebuje k praci a k tomu aby si pro dceru mohl jezdit, nyni jezdim ja s detmi, neni to nic moc, protoze, deti nevydrzi 4,5h. v aute. Jeden soud nam napsal, ze navrh na pozasteveni se neodmita, at exekutor zmeni stanovisko a pak mam prislo, ze se vse zamita jak vraceni RP, pozastaveni i zruseni, ale ze se muzeme do 15 ti dnu odvolat, to bude v utery, tak budeme psat zase odvolani, nejlepe zruseni exekuce. Potrebovali by jsme pravnika, ale
bohuzel na nej nemame. Děkuji předem za odpověd.

Zdravím Vás, záleží jaké částky dlužného výživného po Vašem příteli jeho bývalá manželka vymáhá, pokud pouze ten rozdíl, tak by na to měla dle rozsudku právo, tedy pokud nebyla sepsána písemná dohoda o nižším výživném mezi Vaším přítelem a touto paní.
Pokud by po chtěla více než by jí náleželo a než jste prokazatelně hradili, bylo by nutné podat k soudnímu exekutorovi návrh na částečné zastavení exekuce, a to ve výši v jaké je po Vás "dlužné výživné" vymáháno neoprávněně. Nicméně k tomuto návrhu je nutné doložit i důkaz o tom, že výživné bylo alespoň zčásti hrazeno. Pokud tento důkaz nemáte, tak jen stěží cokoli prokážete. Důkazem však může být i protokol ze soudního jednání, pokud by v něm bývalá manželka Vašeho přítele vyloženě uvedla, že výživné bylo řádně hrazeno dle dohody a že dluh na výživném tedy neexistuje. Proto je nutné k návrhu na zastavení exekuce, případně i k odvolání přiložit právě protokol ze soudního jednání. Pokud jeho kopii nemáte, požádejte prosím soud o jeho zaslání.
Příště mějte na paměti, že důvěra se nevyplácí a na všechno mějte písemnou dohodu a výživné nikdy nehraďte tzv. "z ruky do ruky", ale vždy na účet nebo složenkou. Budete tak mít důkaz o úhradě výživného.
Ohledně přístupu k penězům na účtu uvádím, že pokud Vám již v minulosti byla nezabavitelná částka vyplacena, tak ji nelze vyplatit znovu, neboť o výplatu nezabavitelné částky z účtu povinného či manžela povinného dle ust. § 304b odst. 1 či odst. 4 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb) můžete požádat pouze jedenkrát po celou dobu trvání exekuce přikázáním pohledávky z účtu povinného či z účtu manžela povinného můžete požádat pouze jedenkrát, o tom Vás exekutor musí písemnou formou poučit.
Pokud byste však o výplatu nezabavitelné částky ze svého účtu žádala poprvé, tato by Vám měla být v souladu s ust. § 304b odst. 4 občanského soudního řádu vyplacena.
Ohledně exekuce pozastavením řidičského oprávnění, tak o tom nerozhoduje oprávněný, bývalá manželka, ale pouze exekutor. Ohledně pozastavení řidičského oprávnění, je nutné podat k exekutorovi návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) a zde je nutné argumentovat tak, že pozastavením řidičského oprávnění povinného došlo téměř k znemožnění výkonu výdělečné činnosti povinného, neboť povinný podniká jako. a k výkonu této činnosti nutně potřebuje právě řidičské oprávnění. Jeho pozastavením tedy došlo k velmi výraznému omezení výkonu povolání povinného a tedy k citelnému poklesu jeho příjmů. Jako důkaz je však nutné přiložit i kopii živnostenského oprávnění Vašeho manžela. S ohledem na výše uvedené skutečnosti máte za to, že exekuce pozastavením řidičského oprávnění by měla být zastavena, neboť povinný, ač řádně platil výživné, nyní nemůže řádně vykonávat své povolání, což je dle Vás důvodem pro zastavení exekuce pozastavením řidičského oprávnění.