Dlužník podnikatel v exekuci - jak založit účet v bance aby ho exekutor neobstavil?

1 odpověď

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat.
Mám na sebe několik exekucí.
Potřebuji si ale založit bankovní účet.
Při založení účtu vidí zaměstnanec banky, že jsem v exekuci?
Pokud účet zdárně založím a zašlu na něj nějaké peníze, budou mi ihned zabaveny a nebo účet zablokován či zastaven?
Pokud si z něj automaticky strhne exekuce peníze, jak poznají, že peníze jsou moje ne někoho jiného?
Potřebuji, aby na účet byly zasílány platby mých zákazníků na nákup zboží, které zprostředkovávám. Peníze tudíž nejsou moje, ale zákazníka.
Může mi banka tyto prostředky zabavit?
Předem děkuji za Vaši odpověď.

Zdravím Vás, jste-li v exekuci, musíte nutně počítat i s tím, že pokud si založíte účet bude Vám soudním exekutorem v brzké době zablokován, neboť exekutor jednou za čas cca jedenkrát za 6 měsíců provádí lustraci majetkových poměrů povinného, a to včetně součinnostních dotazů na banky. V rámci těchto dotazů by mu banka sdělila, že u ní máte účet a následovala by tedy blokace i nově založeného účtu, a to i přesto, že by peníze nebyly Vaše, neboť exekutorovi by stačilo, že účet je veden na Vaše jméno a tudíž má za to, že na tento účet přicházejí peníze, které Vám patří. Mám za to, že peníze, které Vám zákazník zašle za zboží či služby nepatří zákazníkovi, ale podnikateli, který zboží či služby poskytl. Takže mám za to, že tato Vaše argumentace by neobstála.
Mám za to, že je nutné hledat i jiné cesty k provádění plateb, např. hotovostně či složenkou, jiné řešení asi nenajdeme.