Exekuce spoluvlastníka nemovitosti (pozemku)

1 odpověď

Vlastním pozemky z jedné poloviny se svou sestřenicí.Má být provedena exekuce pro její pohledávky na nich.Mám předkupní právo na tyto pozemky? Pokud ano, jak postupovat. Exekutor mi poslal usnesení 4.10.2016, ve kterém mi pouze sděluje, že dává pozemky ocenit znalci. Dotkne se případná exekuce také mých vlastnických práv?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, Vy jako spoluvlastník draženého spoluvlastnického podílu na nemovitostech, kdy druhý spoluvlastnický podíl vlastní povinná (sestřenice), máte skutečně předkupní právo k tomuto podílu Vaší sestřenice. Jen dodávám, že dražit se bude spoluvlastnický podíl Vaší sestřenice a nikoli Váš. Vás by se však dražba mohla dotknout tak, že by tuto nemovitost v dražbě nabyla cizí osoba, která by byla spoluvlastníkem nemovitosti spolu s Vámi, (tedy pokud byste nevyužil zákonného předkupního práva) a tímto novým vlastníkem byste se musel domlouvat na společném hospodaření a nakládání s nemovitostí. Pokud máte zájem spoluvlastnický podíl Vaší sestřenice odkoupit, je nutné kontaktovat soudního exekutora, který na spoluvlastnický podíl na nemovitosti Vaší sestřenice uvalil zástavní právo exekutorské, s tímto exekutorem se tedy bude nutné dále domlouvat na podmínkách prodeje spoluvlastnického podílu Vaší sestřenice.