Přivýdělečně činný člen zadlužené domáctnosti

1 odpověď

Dobrý den,
byla bych velice ráda, kdyby jste mi pomohli s mým dotazem.
Jako student střední školy v jiném městě, než bydlím, bych si chtěla sehnat brigádu v místě školy. Navíc začínám být časově vytížená, a proto bych si vydělanými penězi chtěla našetřit a zaopatřit studentské bydlení v místě školy. Jediný problém spočívá ve skutečnosti, že moje maminka se společně s mým otcem před rozvodem (rozvod-cca r. 2013) získali mnoho dluhů a exekucí. Jelikož jsem společně s mým mladším bratrem v maminčině péči, pobírá na nás i na domáctnost příspěvky na bydlení atd. Chtěla jsem se zeptat, zda si tedy mohu jako nezletilá (popřípadě až budu plnoletá) přivydělat a nebude mě maminka muset hlásit jako osobu výdělečně činnou a přispívající na domáctnost, čímž by přišla o jisté peníze z přídavků. Popřípadně, pokud by nepomohlo přestěhování a odhlášení z domáctnosti.
A ještě poslední dotaz, zda mohou exekuce nějak zasáhnout i mě, pokud bych bydlela jinde.

Mnohokrát děkuji.

Zdravím Vás, Vaše dotazy vezmu od konce, exekuce Vaší maminky a jejího manžela Vás zasáhnout nemohou, neboť exekuce postihuje výlučně majetek povinného a jeho manžela (tedy Vaší maminky a jejího manžela). S prvním dotazem se spíše obraťte na sociální pracovnici, ta Vám odpoví lépe než já. Ono také jde o to, jak dlouhodobý a jak vysoký by Váš příjem byl a také o to, zda máte trvalý pobyt u maminky či nikoli. Pokud by se jednalo o letní brigádu, dle mého názoru by to problémy činit nemělo, Pro jistotu se však ještě obraťte i na sociální pracovnici, vím, že zde jedna pracuje.