Insolvence zaměstnavatele - rizika pro zaměstnance, pracovníka na neschopence

1 odpověď

Dobrý den,
zaměstnavateli hrozí insolvence. Stálé jedná s investorem a možném vstupu. Ale jednání jsou zdlouhavá. Zaměstnavatel dluží mzdu. A my pořád nevíme. Mám nějaké zdravotní problémy a tak zvažuji, zda nastoupit nemocenskou. Ale nevím jaké by to mělo výhody nebo nevýhody v době kdy budu na nemocenské a zaměstnavatel padne do insolvence? Vím, že jsou pak nějaké možnosti na úřadu práce - Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.
Tak nevím co by pro mě bylo lepší.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, tento dotaz by nebylo od věci položit i kolegyni, která se zde zabývá pracovním právem. Vím totiž, že když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům mzdu, tak ti mohou podat výpověď a jít na úřad práce, který jim dlužnou mzdu vyplatí namísto jejich zaměstnavatele a následně byste mohl nastoupit na nemocenskou, neboť od ukončení pracovního poměru je tzv. ochranná lhůta, která je 8 denní, po kterou se zaměstnanec, jehož pracovní poměr byl ukončen musí zaevidovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, pokud by však zaměstnanec v této době onemocněl, tak nastoupí na nemocenskou a na úřad práce se zaeviduje až po ukončení pracovní neschopnosti, a to opět do 8 dnů. Přesto bude nejlepší obrátit se přímo na kolegyni.