Kupující nemovitosti v exekuci - rizika pro prodávajícího

1 odpověď

Dobrý den,
vlastním pozemek pod budovou kterou nevlastním. (bohužel budovy byly prodány bez vědomí majitelů pozemků). Majitel budov má o tyto mé pozemky zájem, je ale v exekuci u několika exekutorských kanceláří, dokonce má na budovy zahájen příkaz k prodeji nemovitosti.
Musí mne zajímat jaká je historie kupujícího? Může vůbec něco nakupovat když je v exekuci? Mám obavu z toho že peníze z prodeje může nárokovat některý z exekutorů. Můžete mi to prosím objasnit. Jde o letitý spor. Děkuji Kukla

Zdravím Vás, mám za to, že je-li povinný v exekuci neměl by nabývat ani zcizovat majetek, neboť majetek by nabyl koupí tedy za peníze, které by měl správně použít na úhradu exekucí. Proto by toto jednání kupujícího mohlo být chápáno i jako trestný čin zkrácení věřitele, neboť by kupující peníze, které by mohl a měl použít na úhradu exekucí použil na koupi nemovitostí, která by navíc mohla být a zřejmě i byla zatížena exekutorským zástavním právem k této nemovitosti a mohla by být zpeněžena exekutorem v rámci exekuce,
Dále mám za to, že exekutor by mohl tuto kupní smlouvu napadnout jako neúčinnou, neboť kupující by byl v době uzavření kupní smlouvy v exekuci. V kupních smlouvách jsou standardně upraveny situace, pro případ, kdy by se kupující nebo prodávající dostali do exekuce, s tím, že v těchto případech má druhá smluvní strana právo od smlouvy odstoupit a strany jsou si povinny vzájemně vrátit poskytnutá plnění.