Vymáhání výživného matkou u které již dospělé dítě nebydlí - koho je výživné?

1 odpověď

Dobrý den.
Situace: dítě bylo dříve v péči matky, která vymáhala výživné cestou soudního výkonu rozhodnutí po otci. Následně bylo dítě novým rozsudkem svěřeno do péče otce a matce nově stanovena vyživovací povinnost.
Soud tedy výkon nařízený proti otci zastavil pro vymáhání běžného výživného s konstatováním, že na výživném byl k určitému datu nedoplatek. Tento nedoplatek chce nyní znovu matka vymáhat po otci cestou soudního výkonu rozhodnutí.
Může matka takový návrh k soudu podat a nedoplatek požadovat?
Co je v této situaci rozhodující?
Nemá matka prostě smůlu, protože dítě je nyní v péči otce?
A je tedy výživné svou povahou nárokem dítěte nebo rodiče?
Děkuji

Zdravím Vás, z toho co píšete mi vyplývá, že na výživném byl dluh, a pokud by matka chtěla toto dlužné výživné po otci dítěte vymáhat exekučně, tak tak učinit může, neboť by nevymáhala běžné výživné, ale dlužné výživné, tedy nedoplatek na výživném za dobu, kdy otec dítěte v době, kdy dítě měla v péči matka, vyživovací povinnost řádně neplnil.