Dobrý den,
mám jednu otázku. Můj muž ještě kdysi dávno co jsem ho neznala měl autonehodu. Přestal platiť pojistné co neměl. Následně. mu přišla částka kolem 200.000 Kč - povinnost nahradit škodu.
Nezaplatil a šlo to k exekuci. Takže z 200.000 Kč to naskíkalo o dalších stovek tisic. To byl rok 2009.
Manžel žil 17 let v zahraničí, teď se vrátil a chce se k tomu postavit čelem a zažádat si o oddlužení, protože určitě nebude mít na to jen tak zaplatit milion, který tam s úrokem naskákal.
Když exekuce byla zahájena před manželstvím musím i ja zažádat o oddlužení? A co se bude dít, když nastoupim do práce? Seberou mi plat? My nic nemáme, po x letech jsme v Čr. A bojím se toho, ze mi vlítnou do bytu a vše seberou.
Než se vyřeší to oddlužení. Můžou se za mnou dostavit i v práci? Když ta exekuce se vede už řadu let co jsem manžela neznala? Děkuji předem za odpověď.
Starý dluh před manželstvím a exekuce - je nový z manželů ručitel dluhu?
Odesláno:
Otevřeno 760 x
1 odpověď
Host 4515
Mgr. Květoslava Viktorýnová (exekuce)
Zdravím Vás, jelikož se jedná o dluh před manželstvím, tak by Váš majetek ani peníze být postiženy neměli, ale je pravdou, že u exekutorů člověk nikdy neví. Kdyby došlo k zablokování Vašeho účtu nebo mzdy, bylo by nutné se bránit, a to návrhem na zastavení exekučního postihu manžela povinného dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu je třeba uvést, že exekučně vymáhaný dluh vznikl ještě před uzavřením manželství, což je nutné doložit i úředně ověřenou kopií oddacího listu. Z tohoto důvodu tedy máte za to, že Váš postih je neoprávněný, neboť se jedná o výlučný dluh Vašeho manžela a Vy z tohoto důvodu, a to s ohledem na dikci ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu žádáte o zastavení exekučního postihu manželky povinného. Jen dodávám, že Váš manžel může pochopitelně podat insolvenční návrh sám za sebe, ale musí mít více věřitelů a více závazků po splatnosti déle než 30 dní. Navíc Váš manžel musí být schopen ze svých příjmů uhradit, alespoň 30% závazků nezajištěných věřitelů plus odměnu insolvečního správce ve výši 65.340,- Kč za 60 měsíců. Jen dodávám, že pokud má Váš manžel hypotéku nebo leasing, tak v případě insolvence, pokud by se přihlásil zajištěný věřitel byl by předmět zajištění zpeněžen insolvenčním správcem a z jeho výtěžku by byla uspokojena pohledávka zajištěného věřitele.
Pro úplnost uvádím, že podáním insolvenčního návrhu by Vás exekutor navštívit neměl, neboť to má výslovně zakázáno.
Pro úplnost uvádím, že podáním insolvenčního návrhu by Vás exekutor navštívit neměl, neboť to má výslovně zakázáno.