Bezdůvodné obohacení třetí osoby v insolvenci, oddlužení, osobním bankrotu

1 odpověď

Dobrý den,
soud rozhodl o mém oddlužení, věřitelé si nahlásili pohledávky, jedna z těchto pohledávek (hypoteční úvěr) byla zajištěna majetkem třetí osoby, ale nebyla v mém vlastnictví. Tímto došlo k tomu, že většina zabavitelné částky jde na tuto hypotéku, kterou nadále vlastník nemovitosti musí dle informací z banky také hradit v plné výši a ostatní mé dluhy se hradí minimálně. Jedná se o to zda by se to nadalo posuzovat jako bezdůvodné obohacování, z důvodu, že většina financí, které jdou do insolvence je použita na splátku majetku, která není v mém vlastnictví a obohacuje se tak třetí osoba, kterou banka touto měsíční splátkou snižuje dlužnou částku jistiny formou mimořádné splátky hypotečního úvěru. Já jsem v této hypoteční smlouvě napsán jako spoludlužník. Řeším to z důvodu, že jsem mohl své dluhy mít zaplaceny v plné výši a kratší době než je těch 5 let. Majitel chce hradit dále měs. splátky na tento hyp. úvěr, ale banka na něj samotného úvěr nepřepíše, pouze s jiným ručitelem, kterého on nemá. Děkuji za odpověď, s pozdravem M. B.

Zdravím Vás, sám uvádíte, že jste spoludlužníkem, je tedy otázkou jak zní konkrétní smlouva o hypotečním úvěru. Obecně platí, že spoludlužníci mají povinnost hradit dluh společně a nerozdílně a je věcí věřitele, zda si tuto pohledávku za Vámi jako spoludlužníkem přihlásí do insolvence či nikoli. Dle mého názoru tedy banka nepochybila a plnění, které hradíte za spoludlužníka budete moci po něm případně vymáhat soudní cestou, i když je otázka jak zní konkrétní smlouva o hypotečním úvěru. Proto bude vhodné v této věci vyhledat pomoc advokáta, s tím, že tuto smlouvu k advokátovi vezmete s sebou. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz.