Exekuce řidičského průkazu, řidičáku a možnost vrácení ŘP před ukončením exekuce

1 odpověď

Dobrý den,
byl mi exekučně odebrán řidičský průkaz kvůli dluhu na výživném. Jelikož musím změnit zaměstnání a všechny nabídky na nové zaměstnání obsahují požadavek na držení řidičského oprávnění, tak je možné řidičské oprávněni dříve, než zaplatím dluh na výživném? Předem děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, zrušit pozastavení řidičského oprávnění lze dle ust. § 71a odst. 4 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.), pouze tehdy, pokud povinný prokáže, že k uspokojování svých potřeb a o´potřeb své rodiny povinný řidičský oprávnění nezbytně potřebuje, nebo pokud povinný uhradí nedoplatek výživného na nezletilé dítě.
Toto jsou jediné dva způsoby jak dosáhnout navrácení řidičského oprávnění. Jen dodávám, že o tom, zda jako povinný řidičský průkaz potřebujete či nikoli, nerozhodujete Vy, ale soudní exekutor, proto samotná nutnost změny zaměstnání by mne jako exekutora neuspokojila a osobně mám za to, že jistota jak získat řidičské oprávnění zpět je dlužné výživné na nezletilé dítě zcela uhradit.