Prodej nemovitosti v insolvenci a divný postup insolvenčního správce v průběhu prodeje

1 odpověď

Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat ohledně ve věci mojí maminky. V roce 2015 jí byla schválena insolvence. V té době ještě vlastnila nemovitost, na kterou měla jedna společnost zástavní právo. Už před insolvenci jsme se chtěli dohodnout o koupi naší nemovitosti. Bohužel firma docela špatně komunikovala, spíše se dá říci, že vůbec. Dali nám vždy odpověď, že za nějakou určitou částku si jí můžeme kouoit. Když jsme chtěli složit peníze atd, tak už zase s námi nikdo nejednal. Poté mamka si zvolila insolvenci a dům byl daný insolvenčním správci a realitní kanceláří na internetu. Byla daná žádost k soudu o vyhovění na předkupní právo z rodiny. Na tuto žádost odpověděl soud až nyní v roce 2017, na kterou insolvenční správce ani nijak nereagoval. V prvním kole teďy se částka z 90.000kč dostala na 121.000kč, jako asi způsob dražby kdo dá víc. S IS jsme měli domluvenou schůzku a vyžadoval, abychom ihned peníze zaslaly na majetkovou podstatu, což jsme i udělaly, že má nachystaný pouze návrh na kupní smlouvu. Pak ten samý den nám zaslal mail, že jeden zájemce navýšil cenu. S námi jednat už nechtěl a posílal nás RK, která nemovitost prodávala. RK nás pro změnu posílala zase k IS a tak si nás přehazovali jak horký brambor a my pak už ani nevěděly, kdo to teďy prodává. Nakonec jsem zjistila, že údajný zájemce obešel úplně RK a jednal jen s IS. My nemohly s nikým. Už tohle nám přišlo nějaké divné. Nakonec IS po třech měsících napsal soudu, že se stal obětí nepochopitelného chování druhého zájemce. Můj nazor je ten, že neměl čekat ty tři měsíce, než se pán, který snad ani neexistoval, uráčí třeba ozvat a měl nám prodat danou nemovitost, když peníze a vše bylo uděláno ihned, jak vyžadoval. Pak to nějaký čas zase vše utichlo a po nějaké době, aniž by IS informoval nás, byl dům daný znovu k prodeji. RK mi bylo slíbeno, že věc ukončí do týdne, aby se to déle neprotahovalo, a že se paní z RK bude snažit, aby jsme o dům nepřišly. Bohužel se stal opak. Na domluvenou schůzku se nikdo dostavit do RK nemohl, jelikož byla nám zasílána na poslední chvíli. Zajímavé je ale to, že zájemce, který složil i peníze na majetkovou podstatu, měl kupní smlouvu a vše potřebné vytížené do týdne. Proč to pan IS neudělal takhle i u nás? Je tenhle postup správný? My teď díky panu IS, že nám nebyl schopný nic udělat po dobu tří měsíců, co čekal na pána, se ani ozvat, informovat, napsat kupní smlouvou atd a tady to měl hned. Dodnes se nikomu z nás neozval až nás navštívil nový majitel našeho domu a vše nám řekl. Nelíbí se nám tenhle přístup, jednání jak IS, tak i RK. Dá se prosím ještě tohle nějak napadnout, i když už na katastru nemovitostí je napsaný nový majitel? Ten po nás vyžaduje okamžité vystěhování. Chceme se bránit, protože maminka zde je od dětství 57 let, já zde bydlím se svoji 5 letou dcerou a nemáme ani kam jít. Ještě bych chtěla dodat, že novému majiteli bylo řečeno, že zde bydlí pouze maminka. Jenže já zde bydlím celých 30 let a věděl to jak IS, takže i RK. Nevím, proč mu to tajily obě strany. Veškerou komunikaci s IS a RK mám uložené. I to, jak nás přehazovali jeden na druhého, že ten s tím nemá nic společného a ten druhý taky ne a mám uložené i celé komunikace. Vyfocené fotky, jak byl dům k prodeji daný na internetu, kde údaje nejsou nepravdivé. Popřípadě se chvi zeptat, zda máme v té horší variantě nějakou lhůtu na vystěhování? Ale chceme zde i nadále zůstat, a proto uvažuji, že podám žalobu na IS. Měsíční odměnu bere vlastně za nic, jelikož s námi vůbec nekomunikuje, a když se chceme na něco zeptat, tak je velmi arogantní. Je to velmi stručně napsané, jelikož by celá naše situace byla na velmi dlouho. Děkuji Vám za jakoukoliv odpověď. Host

Zdravím Vás. insolvenční řízení při zpeněžení zajištěného majetku, a to i nemovitého je založeno na principu, že majetek nabude ten kdo dá více. U Vás je věc složitější, to jedna stručná a obecná odpověď v poradně bohužel nevyřeší, zde bude nutné navštívit advokáta a vzít s sebou veškeré listiny, teďy jak komunikaci s insolvenčním správcem a realitní kanceláři s Vámi, tak si zapsat spisovou značku maminčiny insolvence, neboť mám za to, teďy pokud jsou všechny Vámi uvedené informace pravdivé, že novému majiteli nemovitosti byly zatajeny nějaké informace, a je otázkou, zda kdyby věděl o tom, že dům obývá více lidí, zda by nemovitost koupil či nikoli. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách www. advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz.
Jen dodávám, že lhůta k vyklizení nemovitosti je obvykle 30 dnů ode dne, kdy se nový majitel stal vlastníkem nemovitosti. Je možné, že se s novým majitelem dohodnete i tak, že budete moci v nemovitosti zůstat, ale budete hradit nájem. Každopádně se však s advokátem poraďte.