Exekuce na akcie manželky povinného dlužníka - akcie získané před manželstvím

1 odpověď

Dobrý den.
Můj manžel má dluhy z podnikání z období 2009 až 2011. Exekutoři postihují mj. blokací i mé akcie nabyté v rámci kupónové privatizace několik let před uzavřením manželství. Dosud mi nebyly vypláceny žádné dividendy, jen dostávám roční výpisy o stavu akcií. Mají na to právo? spadaly by případné dividendy do společného jmění manželů? Děkuji.

Zdravím Vás, pokud jste dané akcie nabyla před uzavřením manželství, tak nikoli. Zde je nutné podat návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm, h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V návrhu na zastavení exekuce, jedná se o návrh na zastavení exekučního postihu majetku manželky povinného, který nabyla před manželstvím, a proto tento majetek nepatří do SJM, ale je výlučným majetkem manželky povinného a tudíž tento majetek nemůže nýt postižen exekucí. O výše uvedených skutečnostech je třeba doložit listiny, například oddací list a potvrzení o datu nabytí daných cenných papírů.