Povinnost informovat spoluvlastníka o exekuční dražbě nemovitosti - musí být informován?

1 odpověď

Dobrý den,
zdědila jsem polovinu zahradního domku, který je postaven na pozemku města. V exekučním řízení proti druhému spoluvlastníkovi druhou polovinu domku odkoupilo město, které využilo přednostní právo na odkup.
Jelikož jsem nebyla o exekuci informována, nemohla jsem se jí zúčastnit.
Nevznikla zde povinnost mne jako spoluvlastníka o exekuci informovat?
Děkuji.

Dobrý den,

stojí-li stavba na pozemku ve vlastnictví jiné osoby, má tato osoba zákonné předkupní právo k domku stojícím na jeho pozemku (dle ust. § 3056 zákona č. 89/2012 Sb. , občanského zákoníku). Spoluvlastníkovi ze zákona toto právo nesvědčí. Město pravděpodobně svého zákonného předkupního práva využilo a nikomu dalšímu tak podíl ne domku nabízen nebyl. Postup soudního exekutora tak v tomto případě nebyl v rozporu se zákonem.