Urychlení exekuce na spolumajitele nemovitosti kvůli prodeji bytu, domu, pozemku, nemovitosti

1 odpověď

Dobrý den,
jsem majitelkou čtvrtiny pozemku. S dalším spolumajitelem jednám o prodeji jeho poloviny. Poslední čtvrtina je zatížena zástavním právem ve prospěch Finančního úřadu z důvodu daňového dluhu třetí spolumajitelky.
Zástavní právo nabylo právní moci v roce 2009. Do dnešního dne však Finanční úřad nepřistoupil k vymáhání daňového dluhu jmenované realizací uvedeného zástavního práva, tj. prodejem ¼ uvedených nemovitosti v daňové exekuci.
Můžu v tomto případě nějak urychlit exekuci a následnou dražbu nemovitosti?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že pro Finanční úřad jste třetí osobou, se můžete pouze dotázat, jak hodlají se zástavní právem naložit. Je taktéž možné, že pohledávka třetí spolumajitelky je již uhrazena a zástavní právo nebylo z katastru nemovitostí vymazáno (což se stává).

Zároveň si dovoluji upozornit, že od 01.01.2018 se do občanského zákoníku vrátí zákonné předkupní právo spoluvlastníků. Pokud by se podíl třetí spolumajitelky po 01.01.2018 zpeněžoval, budete muset být oslovena, zda máte daný podíl na pozemku odkoupit.