Promlčení exekuce a obstavení platu, mzdy, příjmu od zaměstnavatele

5 odpovědí

Dobrý den.
Za jak dlouho je promlčená exekuce?
Na výplatní pásce jsem zjistila že mě byla stržena z platu exekuce která je od roku 2012. To nabylo právní moci ani sem o tom nevěděla. Žádný dopis sem nedostala.
Prosím co s tím mám dělat a jak napsat k soudu, že je to již promlčené.
S pozdravem ...

Zdravím Vás, pokud rozhodnutí na základě, kterého je vedena exekuce nabylo právní moci v roce 2012, nejedná se v žádném případě o promlčenou exekuci, neboť právo oprávněného exekučně vymáhat pohledávku po povinném dle ust. § 112 zákona č. 40/1964 Sb. (starý občanský zákoník) činí 10 let od právní moci exekučního titulu. Exekuce by tedy byla promlčena, pokud by byl podán návrh na nařízení exekuce více než 10 let od právní moci exekučního titulu.
Pro úplnost uvádím, že zákonné důvody pro zastavení exekuce jsou upraveny v ust. § 268 odst. 1 písm. a) - h) občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.). Pokud by se některý z těchto důvodů vztahoval i na Vás, je poté možné podat k exekutorovi návrh na zastavení exekuce. Pokud by tomu tak nebylo, je nutné exekuci uhradit.

Děkuji má ještě dotaz kolik mě mohou strhávat exekuci z platu když vidělek byl 13500kč a zbylo mě 8000kc to mám na nájem a zbyde mě s duchodem starob. 5000kč to není dvojnásobek životniho min. jak je dáno zákonem.

Zdravím Vás, k tomu, abych Vám mohla přesně sdělit kolik Vám zůstane po srážkách ze mzdy, potřebuji ještě vědět to, zda jste vdaná, nebo ne a kolik máte nezletilých či nezaopatřených dětí a dále i to, zda se jedná o exekuci přednostní (výživné, daně, zdravotní a sociální pojištění) či nepřednostní (klasické úvěry a půjčky od bank a nebankovních společností). Poté Vám již budu moci přesnou částku sdělit.

Jsem sama již z dohody o provedené činnosti mě sthávají zdravotní a i daně měla sem 13500kc s toho mě strhli jak sem psala 2000kc a 3400kc na dvě exekuce zbylo mě 8 300 kč z toho musím zapllatit nájem 6500kč a muj starob. duchod je 3600kc.

Zdravím Vás, pro účely exekučních srážek z příjmů (mzda i důchod) je nutné oba příjmy sečíst. Z příjmu v celkové výši 17.100,- Kč (13.500 mzda + 3.600,- Kč důchod) u nepřednostních exekucí činí nezabavitelná částka, která by měla zbýt povinnému celkem 12.310,- Kč a zabavitelná částka činí 4.790,- Kč. Pokud byste však měla při tomto příjmu exekuci přednostní (na zdravotní či sociální pojištění) nezabavitelná částka činí 9.233,- Kč a částka na přednostní exekuci činí 4.790,- Kč a na nepřednostní exekuci připadne částka ve výši 3.077,- Kč.
Pokud je výše Vašich příjmu celkem 13.500,- Kč, tak nezabavitelná částka u výhradně nepřednostní exekuce číní 11.052,- Kč a částka na nepřednostní exekuce činí 2.448,- Kč. Pokud byste u totožného příjmu měla přednostní exekuce, nezabavitelná částka by činila 8.604,- Kč a srážka pro přednostní exekuci by činila 2.448,- Kč a srážka pro přednostní exekuci by rovněž činila 2.448,- Kč. Z výpočtu srážek mám dojem, že tedy bohužel máte alespoň jednu přednostní exekuce, kde jsou exekuční srážky skutečně vysoké. Orientační výši srážek ze mzdy lze najít na webu http://www.vyplata.cz.