Dluhy z podnikání manžela a rozvod - na koho dluhy přejdou?

1 odpověď

Dobrý den,,
prosím o radu - vzali jsme se když manžel podnikal. Teď má dluhy (možná i exekuce, nevím přesně), 2015-2017 už nebydlíme spolu.
Chci se rozvést. Když se rozvedeme, přejdou dluhy na manžela a já budu bezdlužná?
Děkuji za pomoc anebo radu jak správně postupovat abych neměla ten dluh.

Zdravím Vás, pokud se rozvedete, jsou dvě možnosti, standardně se v rámci rozvodu vypořádává i společné jmění manželů (dále jen SJM), a to formou dohody o vypořádání SJM. Pokud byste šli touto cestou, tak by pochopitelně záleželo i na znění dohody o vypořádání SJM, zda byste měla tyto dluhy nadále i Vy či nikoli. Pokud byste se nedohodli, zde platí domněnka, že dluhy a majetek má každý z manželů na polovinu, takže byste měla polovinu majetku, ale i dluhů v průběhu trvání manželství, s tím, že do 3 let od rozvodu by mohl kdokoli z Vás podat žalobu na vypořádání SJM. Takže odpověď na tento dotaz není jednoznačná.
Jelikož manžel jsi před sňatkem podnikal, neměly by se Vás jeho dluhy z podnikání týkat, neboť jste patrně nesouhlasila s vložením prostředků ze SJM na jeho podnikání.