Vymáhání dluhu po kontaktní osobě - může to exekutor nebo ne?

1 odpověď

Sestra si vzala v roce 2016 půjčku u firmy Jet Money s. r. o. 20.000 Kč. Nesplácela a nyní je na ni podána žaloba a má zaplatit 100.000 Kč. Já jsem uvedena jako kontaktní osoba, prý kdyby neplatila. Byla jsem uvedena bez mého vědomi. Může věřitel vymáhat dluh po kontaktní osobě?
Děkuji.

Zdravím Vás, ono záleží na tom, zda jste na této smlouvě uvedena jako ručitel. Pokud by tomu tak bylo, tak by v případě, kdy by Vaše sestra tento závazek vůči věřiteli řádně nehradila, tak by věřitel tento závazek mohl vymáhat po Vás coby po ručiteli dlužníka. Nicméně smlouvu jsem neviděla takže nemohu soudit, je však možné, že Vaše sestra mohla uvést například jen Váš email a Vy ve smlouvě nemusíte vůbec figurovat, a to ani jako dlužník a ani jako ručitel. V tomto druhém případě by po Vás věřitel nic vymáhat nemohl, protože tak nemá z jakého důvodu učinit. Pro přesnou odpověď by však bylo nutné si prostudovat smlouvu, kterou Vaše sestra s tímto věřitelem uzavřela.