Insolvence na plat (mzdu) a důchod - kolik Kč bude srážka?

1 odpověď

Dobrý den,
chci jít do insolvence a zároveň mi vznikne nárok na starobní důchod SD, budu dělat dále.
Jak to bude se srážkami? Mzda 20.000 Kč a důchod 13.000 Kč. Kolik mi tedy zůstane po odečtení srážek.
Bude se každá strhávat zvlášť nebo se to sčítá?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vaše příjmy se pro účely srážek insolvenčním řízení sčítají, jelikož nezabavitelná částka Vám náleží v každém měsíci pouze jedenkrát.

Z příjmu ve výši 33.000,- Kč by byla prováděna srážka ve výši 23.768,- Kč, když nezabavitelná částka pro jednotlivce bez další vyživované osoby (manžel. dítě) činí maximálně 9.232,- Kč.
Kdybyste pobírala pouze důchod ve výši 13.000,- Kč, srážka by činila 4.564,- Kč a nezabavitelná částka by činila 8.436,- Kč.
Výši srážek si můžete spočítat v kalkulačce Ministerstva spravedlnosti na webu http://insolvencni-zakon.justice.cz/kalkukator-splatek.html.

Zákon však umožňuje dlužníkovi požádat o stanovení nižších než zákonných srážek v případě, kdy věřitelům uhradí nejméně 50 % jejich pohledávek, přičemž o stanovení nižších splátek se žádá přímo v insolvenčním návrhu, kde pro toto existuje speciální část formuláře.