Insolvence u dluhu krytého ručitelem - je ručitel povinen dluh zaplatit za dlužníka?

1 odpověď

Dobrý den,
jsem v insolvenci neboli oddlužení a mám ručitele.
Musí ten ručitel dluh platit? A pokud to platit nebude, co se stane? Budou uhánět mě?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v případě, že Vy neuhradíte pohledávku věřitele v plné výši, má věřitel právo požadovat plnění na ručiteli. Pokud ručitel neuhradí pohledávku dobrovolně, věřitel může přistoupit k jejímu soudnímu vymáhání.

Věřitel sám se měl se svým nárokem přihlásit do insolvenčního řízení a v rámci splátkového kalendáře by byla jeho pohledávka uspokojována. Pokud pohledávku přihlásil a Vy za 60 měsíců splatíte přes 30 % takové pohledávky, nebudete povinna uhradit zbytek (za předpokladu, že Vás insolvenční soud na konci řízení osvobodí). Na ručitele se však Vaše osvobození od placení zbytku dluhu nevztahuje.