Může dlužník přikázat splátku do jistiny dluhu místo na náklady exekuce?

1 odpověď

Dobrý den.
Mám několik exekucí a u 3 z nich jsem exekutorovi sdělila, že chci plnit na jistinu a takto jsem to vyznačila i na poštovních poukázkách, kterými jsem jednotlivé dohodnuté splátky do exekucí odesílala.
Dnes (12.11.2017) jsem v insolvenčním řízení a z přihlášek dotčených exekutorů jsem zjistila, že splátky, určené mnou, jako dlužníkem, na splácení jistiny všichni exekutoři v plné výši použili na úhradu exekučních nákladů. Mají exekutoři na takový postup zákonný nárok? Můžu se proti takovému postupu exekutorů nějak bránit?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sdělte toto svému insolvenčnímu správci a předložte mu příslušné dokumenty, že kterého bude toto patrné (kopie sdělení exekutorovi o úhradě na jistinu, podaní ústřižky poštovních poukázek).

Vy i insolvenční správce máte možnost popřít výši každé jednotlivé pohledávky přihlášené do insolvenčního řízení právě z důvodu, že platby byly použity v rozporu s vaším určením a výše pohledávky tak neodpovídá tomuto postupu.