Odmítnutí dědictví kvůli exekuci, exekucím - může se to?

1 odpověď

Dobrý den,
zemřela nám maminka a ještě neproběhlo dědické řízení. Ze zákona má dědit můj otec a dále já a dva další sourozenci. Otec nedávno zjistil, že bratr, respektive jeho syn má exekuce.
Je možné, aby zadlužený bratr odmítl dědictví, i když má exekuce? Otec skoro nespí a má strach, že bude na byt, ve kterém teď bydlí, uvalena exekuce na část bratrova podílu a budou chtít, aby se byt prodal. Bratr se chce dědictví vzdát sám.
Předem moc děkuji za otce za odpověď.

Zdravím Vás, pokud by se mělo dědit více majetku než dluhů, tak se dědic, který má exekuci nemůže vzdát dědictví, ale musí je přijmout. Každá situace však má řešení, a to to, že zbývající dědicové, poté co bude dědictví pravomocně ukončeno se mohou spojit s exekutorem a spoluvlastnický podíl povinného po dohodě s exekutorem odkoupit do svého vlastnictví, případně i exekuci za povinného zcela uhradit a doufat, že exekutor vydá usnesení o zastavení exekuce a že toto usnesení nabyde právní moci dříve než usnesení o dědictví.