Dobrý den,
mám dluh od Dopravního podniku z roku 2009 ve výši směšných 113 Kč. Dopravní podnik to postoupil ke správnímu řízení, a následující exekuci soudním exekutorem. Celková výše tedy vzrostla na 24.000 Kč. Exekutor mi doporučil splátky, nicméně od té doby exekutorský úřad nekomunikuje na mé žádosti o vystavení splátkového kalendáře, tudíž každý měsíc zasílám zanedbatelnou částku.
2013 jsem koupila s přítelem do 1/2 vlastnictví nemovitost. Na tuto mi v prosinci exekutor (který se ozval po 4 letech) ihned uvalil zástavní právo, s tím, že dluh, který měl po splátkách činit 16.000 Kč, vzrostl na 19.500 Kč.
Jakým může exekutor dále postupovat, zda mne musí upozornit dopředu o případném prodeji nemovitosti? A proč mi navyšuje záměrně dluh? Na nemovitosti má zástavní právo banka. Nechápu, proč mi nenařídí např. exekuci na plat nebo účet a proč rovnou obstavil nemovitost.
Od 2009 se neozval, ani jiným způsobem nevykonával. Pouze já komunikovala s podatelnou, zda jim dorazily splátky a o výši mého dluhu.
Děkuji Vám mnohokrát. Veronika
Dluh u dopravního podniku 113 Kč a exekuce nemovitosti ve spoluvlastnictví
Odesláno:
Otevřeno 2325 x
3 odpovědi
Host 551
Mgr. Milan Zeman (právník, exekuce)
Dobrý den. Exekuce prodejem nemovitosti kvůli dluhu 19.500, - Kč je zcela nepřiměřená výši pohledávky. Pokud exekutor zřídil exekutorské zástavní právo, znamená to, že může vést exekuci i v rozsahu větším, než postačuje k uspokojení exekuované pohledávky. Exekutor Vás o prodeji nemovitosti předem upozorní, ovšem bez možnosti odvolání. Nejedná se o záměrné navyšování dluhu. Protože exekuce trvá již 4 roky, nese s sebou zvýšené náklady (např. lustrace v katastru nemovitostí, která proběhla v loňském roce). Nejlépe uděláte, když exekutorovi označíte jiný majetek, který bude postačovat k úhradě exekuce, v tomto případě Vaši mzdu, kterou lze postihnout srážkami.
Host 551
Dobrý den, ještě jednou. Děkuji za radu, a chci se ještě informovat, jak je to v případě, že na mé nemovitosti má zástavní právo banka? Exekutor v případě, že by chtěl dát nemovitost k prodeji, potřebuje k tomuto souhlas banky, že? a plus souhlas druhého spoluvlastníka?
Děkuji Vám mnohokrát. Veronika
Děkuji Vám mnohokrát. Veronika
Mgr. Milan Zeman (právník, exekuce)
Dobrý den. Pokud je na nemovitosti zřízeno exekutorské zástavní právo, nemusí exekutor vyžadovat souhlas s prodejem nemovitosti od ostatních známých věřitelů. Při exekučním prodeji se však nejprve bude uspokojovat pohledávka banky.