Exekuce na nemocenskou z OSSZ - životní minimum nebo nezabavitelná částka?

1 odpověď

Dobrý den,
když mám neschopenku a OSSZ mi bude vyplácet a zároveň strhávat částku z dávky v neschopnosti, tak se počítá se životním minimem a nebo s nezabavitelnou částkou?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

při exekučních srážkách z příjmu dlužníka se postupuje tak, že dlužníkovi nelze srazit tzv. základní částku a dále z rozdílu mezi příjmem a základní srážkou lze srazit 1/3.
Základní částka se v exekučním řízení kalkuluje na osobu dlužníka ve výši dvou třetin součtu částky životního minima a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu dle zvláštního právního předpisu („nezabavitelná částka“)
- součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 822 Kč = 9 232 Kč;
- nezabavitelná částka = 2/3 * 9 232 Kč = 6 154,67 Kč.

Pokud Váš příjem nebude v daném měsíci dosahovat alespoň 6 155, - Kč, nebude Vám z nemocenské strženo nic.

Kalkulátor pro výpočet zákonné srážky můžete nalézt na webu Exekutorské komory ČR: http://ekcr.cz/?p=kalkulacka_1.