Nevyplacení nezabavitelného minima zaměstnavatem na nemocenské, na neschopence - insolvence, oddlužení

1 odpověď

Dobrý den,
2014-2017 mi běží úspěšně insolvence a nyní jsem bohužel onemocněl. Mé nezabavitelné minimum je 9.232 Kč, ale můj příjem za listopad 2017, kdy jsem odpracoval 8 pracovních dnů, zbytek nemoc, je 7.432 Kč.
Není poprvé, kdy má odměna za práci je nižší, než nezabavitelné minimum, "ať pracuji celý měsíc, nebo jsem nemocný." Je to v pořádku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z čistého příjmu ve výši 7 432,00 Kč činí přednostní srážka, tj. srážka v insolvenci, 852,00 Kč.

Nezabavitelná částka totiž pro rok 2017 činí pro jednotlivce 6 154,67 Kč; zaokrouhluje se nahoru na 6 155,00 Kč. To je částka, která Vám musí bez dalšího zůstat.

Celková základní částka se následně odečte od čisté mzdy. Ze zbytku čisté mzdy pak lze bez omezení srazit vše nad součet životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu (aktuálně 9 232,00 Kč). Zbývající částka po provedení této operace se zaokrouhlí dolů na částku dělitelnou třemi a rozdělí se na třetiny. Pro splátky při oddlužení (jako pro přednostní pohledávky) lze srazit dvě třetiny.